Jedná se o určitý způsob trávení volného času na venkově, kdy se turista seznámí s životem na vesnici a má možnost vyzkoušet si některé drobné práce či starost o domácí zvěř. K tomu jsou přidružené mnohdy ještě další aktivity jako rybolov, turistika a podobně. Farmáři nebo chovatelé si touto formou přivydělávají.

Teplicko je spíše průmyslovým regionem, ovšem prvky zemědělství je možné nalézt i zde. Převaha průmyslu v regionu se nijak nevylučuje s možnostmi agroturistiky. Těch je v okresu Teplice několik.

Bohužel není vůbec jednoduché najít agroturisticky zajímavá místa ani na internetových stránkách, tak třeba ani v telefonním seznamu a podobně.

Zájemci – turisté tak musejí využívat jiných zdrojů, zeptat se v infocentrech, dát na rady svých známých, anebo zjistit informace od místních lidí.

A jaké jsou tedy v okrese Teplice možnosti agroturistiky?

Je zde například několik míst, kde se chovají koně. V Dubí – Mstišově se uprostřed luk nachází malý Ranch Saint Anthony.

Dalšími místy, kam mohou lidé vyrazit ke koním jsou Koňská farma Fojtovice, Ranč Severní hvězda, Jezdecký klub Teplice – Doubravice či Jezdecký klub Krupka. Relaxaci na koňském hřbetu a hipoterapii nabízí hotel Santén na Moldavě.

V okrese existují ještě další místa, která stojí za to navštívit a lidé o nich mnohdy ani nevědí. Jak by také mohli, když se nikde neprezentují. Oblíbená a tedy také známá je obora ve Mstišově. Míří sem rodiče s dětmi, ale i dospělí jen tak na procházku. Návštěvníci zde mají možnost podívat se na zvířata a mnohé si i pohladit či nakrmit. K oboře patří také zámeček s vyhlášenou zvěřinovou kuchyní.

Ovšem již ne tolik známé jsou třeba Minifarma Dlouhá Louka nebo farmičky TEP – Agro s.r.o. či Agrimex HB s. r. o. V současné uspěchané době začíná být agroturistika oblíbeným způsobem trávení volného času především městských lidí. Napomáhá tomu jistě také trend, aby všechno bylo „bio“ a stoprocentně přírodní. Takže se vlastně opět pomalu ale jistě vracíme k přírodě. Bohužel tomuto druhu turistiky chybí propagace.

Na webových stránkách měst a obcí na Teplicku bohužel odkazy na výše uvedená místa nejsou.

Záleží proto na zájemci a jeho trpělivosti zjišťovat, kde si může zajezdit na koni, podívat se na divokou zvěř a podobně. A jak již bylo řečeno, telefonní seznam nepomůže a internet příliš také ne.