Nestálé počasí účastníkům patnáctého ročníku nakonec vyšlo vstříc a rychle se smířili i s inovací v podobě „krásnějšího a štíhlejšího" moderátora soutěže jménem Zdeněk Podhůrský.
Alexander Hemala byl sice celý nesvůj, že plně neuplatní svoji výřečnost, ale dostal šanci být předsedou poroty. Zasedl v ní s hvězdou Superstar Martinou Baloghovou, která sice ani nezazpívala, ale publiku alespoň ukázala svého kudrnatého potomka. Inženýr ekonom Richard Pachman, který již není jen malířem, zpěvákem a hudebním skladatelem, ale i autorem několika historických románů, byl mnohem sdílnější.
K základnímu inventáři soutěže dnes již patří bavič Otík Vejskal z Kamenického Šenova, ale ani on zjevně nebyl ve své kůži. K Mládkovu songu „Lulu z Honolulu" připsal novou sloku při vědomí, že ho Lucie Bílá (a zřejmě i autor) bude stíhat se samopalem v ruce… Své dětské ctitelky tentokrát nepřizval, ale hned po jeho vystoupení se v hlavní soutěži ocitly dvě zpěvačky, které již loni soutěžily v dětské kategorii. Dvanáctiletá Sabina Helikarová přijela ze Starých Křečan u Rumburku, čtrnáctiletá Tereza Schmutzová je z Duchcova. Jak se ukázalo, obě jsou chloubou základních uměleckých škol, jejichž učitelky jen shodou okolností oběma doporučily slovenské písně z repertoáru Mariky Gombitové a Kristíny.
Ústecký písničkář Lukáš Svojanovský byl tentokrát více básníkem než zpěvákem. Po letech se vrátil Standa Čermák z Prahy, aby se pochlubil svižnou country písničkou o lásce řidiče ke svému kamionu. Křehká písničkářka Jana Kleinová ze Slaného překvapila vlastní úpravou světového hitu Haleluja ze Shreka, který obdařila svým poetickým textem. Přímo z dovolené přispěchal i loňský nešťastník z Pardubic, vystupující pod pseudonymem Jech er Grin. Předvedl po všech stránkách kvalitní vlastní skladbu, která však opět zůstala spíše nepochopena.
K účasti v soutěži se nechal přemluvit i slovenský důchodce Pavel Martiška z Bošan, pobývající v současné době v Teplicích a svůj vlastní song doprovodil na harmoniku. Opravdu to však „rozsvítil" až duchcovský soutěžící Petr Šimáček, který splnil veškerá pravidla soutěže, a i když mu porota přisoudila být druhým, defakto se stal jejím letošním regulérním vítězem. Zásluhou Martiny Baloghové a jejího působení na mužskou část poroty zvítězila velmi dobrá, ale teprve dvanáctiletá Sabina Helikarová ze Starých Křečan. Třetí cena zůstala v Duchcově a získala ji nadějná Tereza Schmutzová ze ZŠ Jaroslava Pešaty.
Výtěžek ze vstupného v částce 4410 korun letos nepůjde na přilepšení duchcovské nemocnici, ale speciální mateřské škole v Teplicích, kam v září nastoupí mentálně postižená Karolina Panchartková z Duchcova.
Jinak zbývá dodat, že program uzavřel loňský vítěz Michal Kočí z Hrobu-Nových Verneřic, a i když se o něm již podle regulí nerozhodovalo, znovu dokázal, že je opravdu kvalitním zpěvákem. V závěru rozhodně nehodlám mentorovat, ale zdůrazňuji, že pro všechny pěvecké, textařské i skladatelské talenty v širokém okolí, které letos jaksi zaspaly, by měl být letošní ročník autorské pěvecké soutěže velkou výzvou. Na soustředění svých tvůrčích sil a přípravu k účasti na 16. ročníku Casanovské písně však mají ještě celý rok času!