Posléze, když se ukázal v dobrém světle, čímž splnil očekávání dopravce, si vybojoval místo řidiče autobusu v ČSAD Bílina. Tehdy se pro Vlastimila Sachla začala odvíjet kariéra profesionálního řidiče za volantem linkového autobusu.
Zůstal této profesi věrný do dnešního doby a jak včera v rozhovoru pro Deník potvrdil, nechce ještě rozhodně skončit. Práce se mu stala logicky koníčkem. Na silnicích v roli řidiče autobusu, nyní pod hlavičkou Dopravního podniku Ústeckého kraje, již strávil 30 let. Najezdil už milion a půl kilometrů bez nehody. Společnost ČSAS Bílina mu přirostla k srdci. Nyní jezdí s ekobusem.

close zoom_in


Na dobu prvních kilometrů za volantem autobusu, tehdy to byl typ RTO (známý z filmu Florenc 13.30, v podání řidiče – herce Josefa Beka) vzpomíná Vlastimil Sachl velmi rád. Ve srovnání s dnešní dobou to na silnicích, jak říká, byla ještě pohoda. „Dneska je doprava úplně jiná, než byla v mých začátcích. Dříve jste potkal jen několik vozidel a jezdilo se v pohodě. Dneska je těch aut moc. Je to mnohem nebezpečnější na silnicích. Dříve byl klídek,“ srovnává dobu před třiceti lety.
Podobně k horšímu se prý změnilo také chování cestujících. Stoupá agresivita a také vymizela úcta ke starším cestujícím.
Vzpomíná na dobu, kdy dvaadvacet let jezdil na lince Bílina – Teplice. „Dodnes si pamatuji na své cestující, kteří se mnou jezdili do práce,“ říká. Přidává také dobu, kdy sloužil jako „taxik“ pro léky. „Přišla paní s tím, že jí lékař napsal léky. Vy jste to vyzvedl ve městě v lékárně a zase, když jsem tam jel autobusem, tak paní čekala na stanici a léky si ode mne vyzvedla. I takové věci jsme dělali dříve. Dneska to už nejde,“ probírá se pamětí „milionový“ beznehodový řidič.

close zoom_in


Začátky nebyly jednoduché. „Musel jste se tehdy nejprve ukázat a tzv. se vyjezdit na malém autě, třeba S5. Pak jsem šel na Trambus a další nákladní auta. Přešel jsem na Tatru, a vozil jsem uhlí. Ještě jsem také jezdil s materiálem pro stavbu silnic. Pamatuji, že jsem zavážel materiálem stavbu čtyřproudé silnice z Teplic do Bíliny,“ doplňuje informace ze svého portfolia profesionálního řidiče Vlastimil Sachl. Dá se tedy obrazně říci, že si nejprve postavil silnice, po kterých posléze vozil své cestující. A za volantem zůstává tento pohodový řidič dál. „Chtěl bych to dělat tak dlouho, dokud to půjde,“ uzavřel povídání muž, který má za sebou 30 let za volantem v autobuse bez nehody.