Sečteno. Charita Teplice už ví, kolik jí vynesla lednová Tříkrálová sbírka. Koledníci, kteří vyrazili letos do ulic s kasičkami pod její hlavičkou, vybrali téměř 85 tisíc korun. Výtěžek předčil loňskou částku o 15 tisíc korun. „Výsledkem jsme potěšení a děkujeme lidem, kteří se zapojili,“ komentovala Karolína Jírová z Oblastní charity Teplice. Skupinky koledníků procházely městy a okolními vesnicemi od 4. ledna.

„Koledníci byli z řad farních dětí a dobrovolníků, kteří se k nám hlásí. Pomáhala fara Jeníkov, teplická farnost, salelesiáni a tepličtí skauti, ZŠ Novosedlice, Biskupské gymnázium Bohosudov i maminky z azylového domu,“ vypočítala Jírová.

Už je také jasno, komu vykoledované peníze pomohou. Například 20 tisíc korun poputuje na faru do Jeníkova jako příspěvek k zajištění tábora pro děti ze sociálně slabých rodin. Dalších 15 tisíc využije oblastní charita v rámci fondu určeného pro nákup věcí pro zdravotně znevýhodněné rodiny. „Peníze využijeme na pořízení školních pomůcek, různých potřebných zdravotních potřeb anebo zorganizování výletů,“ popsala pracovnice teplické charity.

Částku 5 tisíc korun z celkového balíku získají tepličtí skauti pro zajištění volnočasových aktivit pro sociálně znevýhodněné děti. „Stavíme novou klubovnu, náklady v této oblasti jsou vysoké, takže peníze své využití určitě najdou,“ prohlásil Martin Ryba ze skautského střediska Dvojka Teplice.

Do koledování v Duchcově se zapojili dobrovolníci z Moravy, kteří přijali pohostinnost fary Jeníkov. „25 skupin obešlo celé město Duchcov. Dům od domu, dveře od dveří. Koledníci se setkali v mnoha případech s velmi milým přijetím a vstřícností, nechyběla však i ne tak příjemná setkání, ale těch bylo méně,“ popsal jeníkovský kněz Marek Dunda.

Vykoledované peníze nakonec putovaly do sousedního Mostu, který má Duchcov pod svými křídly.

„Koledníci zakončili Tříkrálovou sbírku bohoslužbou v poutním kostele Panny Marie – Matky důvěry v Jeníkově. Sem přijela ředitelka Charity Most Eva Čenkovičová, aby si převzala pokladničky se sbírkou,“ uvedl Dunda.

Podobně jako teplická charita i její mostecká sekce vrátí peníze zpět do lokality, kde byly vybrané. Třeba 18 tisíc poputuje jako podpora vzdělávacího letního pobytu do nízkoprahového zařízení Zastávka Duchcov. Dalších 10 tisíc obdrží předškolní klub Zastávka jako podporu svých aktivit. Kompletní využití Tříkrálové sbírky nabízí web Charity ČR.

Jednotlivé pobočky mohou na své plány použít 65 procent z darů odevzdaných do pokladniček jejich koledníků. Zbytek se dělí tak, aby se dostalo i na krajské, celonárodní a zahraniční projekty. Do Tříkrálové sbírky je možné přispívat nadále v průběhu roku formou dárcovských SMS.

Na severu Čech se do sbírky v lednu zapojilo 3900 dobrovolníků. Ti, kteří přispěli, ocenili především její transpa-rentnost. „Lidé sami na vlastní oči pozorují, že Tříkrálová sbírka není žádným falešným podnikem. Zúčastňují se jí děti s dospělými a vybírají ne pro sebe, ale pro druhé,“ připomněl litoměřický biskup Jan Baxant. Tříkrálové sbírce se bude věnovat téma Týdeníku Směr, který vychází v úterý.