Zkrachovalý trmický průmyslový lihovar PLP se prodal zhruba za 200 milionů korun. Nový majitel by chtěl obnovit provoz, řekl včera insolvenční správce lihovaru Aleš Klaudy.

Lihovar koupila firma Balurdum Management, za kterou stojí zahraniční společnost Liberta Group. Trmickou továrnu na výrobu bioetanolu do paliv poslal soud do konkurzu před více než dvěma lety. Výnos z prodeje pokryje jen část dluhů, které postupně narostly na asi 1,5 miliardy korun.

„Majitelé by chtěli znovu zahájit výrobu. Teď plánují návštěvy institucí, se kterými budou v budoucnu spolupracovat, tedy například s magistrátem či trmickou teplárnou," řekl Klaudy.

Nesmí páchnout

Liberta Group koupila lihovar přes firmu Balurdum za deset milionů amerických dolarů, v přepočtu tedy přibližně za 200 milionů korun.

„Samozřejmě si majitelé uvědomují, že budou potřeba ještě další zásadní investice. Jde ale o zkušeného a finančně silného investora, takže si určitě poradí," dodal insolvenční správce.

Balurdum Management se podle Klaudyho v budoucnu v rámci Liberta Group přejmenuje na Liberta Energy.

Starostka Trmic Jana Oubrechtová Ústeckému deníku řekla, že s novými majiteli již jednala. Informovali ji, že chtějí do několika měsíců výrobu obnovit i vyřešit problém se zápachem.

„Pokud by výroba nezapáchala, tak by nám její obnovení nevadilo. Problém by byl, kdyby zápach opět obyvatele našeho města obtěžoval," uvedla starostka.
Dodala, že v tom případě by radnice opět začala jednat s krajským úřadem a Českou inspekcí životního prostředí, aby obtěžování zápachem zamezily.

Neslavný osud lihovaru v Trmicích
Lihovar v Trmicích provázely problémy od začátku provozu na podzim roku 2007. Nikdy nepřekročil rámec zkušebního provozu, nebyl zkolaudovaný a jeho vedení se muselo několikrát rozhodovat, jestli má přerušit provoz, nebo fungovat načerno. V listopadu 2010 přerušil podnik výrobu a v lednu 2011 poslal soud zkrachovalý lihovar do konkurzu. Před uzavřením lihovar zaměstnával 99 lidí.