K návštěvě vodních ploch lákala zejména neděle, kdy se teploty na řadě míst dostaly nad 30 stupňů.

Nejtepleji bylo v neděli v Teplicích, kde meteorologové naměřili 33,5 stupně Celsia. Rekordy pro sobotu a neděli byly překonány na 16 z 22 stanic, které měří teplotu déle než 30 let. Řekl to Pavel Jůza z Českého hydrometeorologického ústavu.

Teploty nad 30 stupňů naopak poznamenaly návštěvnost památek. Podle mluvčího záchranné služby v Ústeckém kraji Pavla Šebesty zatím v souvislosti s teplem moc výjezdů neměli.

Meteorologové předpovídají velmi horké počasí i na tyto dny, teploty mají ještě stoupat. V úterý by mohly teploty dosáhnout až 35 stupňů.

A to je dobrá zpráva pro ty, kteří byli o víkendu v práci. Třeba jako Brigita Růžičková. „Konečně jsem se taky dočkala. V neděli jsem jen tiše záviděla, teď už ale ležím na Barboře a relaxuji," řekla včera odpoledne.

---------------

Velká vedra. Co nesmíme podcenit?

Zdravotním komplikacím, které bývají spojené s vysokými teplotami, se podle zdravotníků dá ve velké míře předejít dodržováním jednoduchých doporučení.

- dodržovat pitný režim

- používat krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle

- nosit oblečení z lehkých a vzdušných materiálů

- mezi 11. a 15. hodinou omezit pobyt na slunci a fyzickou aktivitu

----------------------

Velké oblibě se pro koupaní a relax mezi Tepličany těší Barbora v Oldřichově. Momentálně tam má voda 19-20 stupňů, její kvalita je tradičně velmi dobrá. K dispozici jsou šlapadla, beachvolejbalové kurty, záchody. Součástí areálu je i provoz Červeného kříže.

„Šlo o první větší nápor letos. V neděli bylo více lidí než v sobotu a to asi z toho důvodu, že v Duchcově byly Casanovské slavnosti. Pro nás všechny, kteří se nějakým způsobem staráme o provoz areálu, to byla zatěžkávací zkouška. Myslím, že jsme ji až na drobné nedostatky zvládli," řekl provozovatel Barbory Pavel Tetřev.

Výše vstupného je stejná jako loni, tedy 40 Kč, ale s několika úpravami. Důchodci, kterým bude nebo již je v letošním roce 65 let, mají vstupné jako děti, tzn.za poloviční cenu. Od 17 do 19 hod je poloviční cena oproti celodennímu vstupnému. Začali jsme prodávat i celosezónní permanentky, které jsou zvýhodněné," dodal Tetřev.

Parkovišť je u Barbory několik. Hlavní velké parkoviště přijde na 40 korun na auto za den, od 17:00 polovic. Postavit auto na zákazových značkách v obci Tetřev nedoporučuje. Hrozí za to botička a pokuta.

„Musíme zaručit průjezdnost obcí z důvodu bezpečnosti apod.. Spolupracujeme v tomto směru se strážníky z Košťan. Řidiči, kteří postaví auto na zákazu, na trávníku, před vjezdy do domů, se vystavují riziku pokuty," uvedl provozovatel Barbory Pavel Tetřev.

Příjemnější koupaní než roky minulé mají v Duchcově. Městské koupaliště tam druhým rokem provozuje samotné město Duchcov skrze technické služby. Už loni nechala radnice vybudovat novou správní budovu, kde je pokladna, zázemí pro plavčíky, ošetřovna, bufet a WC. Kolem je nová zámková dlažba. Návštěvníci koupaliště můžou využívat i novou bezbariérovou převlékárnu. „Před začátkem letošní sezony jsme nechali ještě udělat dřevěnou pergolu poblíž dětského brouzdaliště, kam se v jedné její části mohou před slunečními paprsky schovat matky s malými dětmi. Druhá část slouží pro posezení místního bufetu. Novinkou je i dětské hřiště s různými herními prvky. Na hranu velkého bazénu jsme dali protiskluzovou fólii. Otevřeny jsou i dva beachvolejbalové kurty," řekl místostarosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Městské koupaliště Duchcov zahájilo provoz 1. června. Děti od 3 do 15 let: 20 korun, dospělí: 40 korun, držitelé průkazu ZTP: 20 korun, důchodci: 20 Kč. Parkování je zdarma.(red)

------------------------

Vedro s teplotami přes 33 stupňů potrvá ještě dnes a zítra.

Ve středu odpoledne přijdou bouřky a přinesou ochlazení na 23 až 27 °C.