„Spojil jsem dvě pohádky, O Matějovi a Majdalence a Jak princezna hádala, až prohádala. Dnes jsme ve staré oboře na Hluboké. Zlobí nás počasí. Roztočíte obraz ve slunci, pak přijdou mraky a je to všechno jinak,“ postěžoval si režisér poté, co se nám ho podařilo zastihnout telefonem. V polovině září se filmaři přesunou do Kostomlat pod Milešovkou. Další část nejnovějšího Troškova filmu se bude odehrávat na stejnojmenném hradu, veřejností často přezdívaném Sukoslav.
Nejprve ale musí být „očesán“ od všeho, čím ho v průběhu let vyspravili a dovybavili členové Občanského sdružení pro záchranu hradu Kostomlaty.
„Musíme ho připravit do podoby pustého hradu,“ vysvětluje jeden z místních, Ladislav Faigl. Kromě výdřevy v západní zdi, bez níž by se historické zdivo zřítilo, budou trosky hradu, postaveného na přelomu 13. a 14. století, čekat na filmaře v podobě, do jaké zchátral od konce 17. století.
Kostomlaty objevil Zdeněk Troška při své cestě na besedu do Chomutova: „Bylo to na jaře a já si všiml, že mezi ještě holými stromy vykukují zdi zříceniny. Navštívil jsem ji a strašně se mi zalíbila. Je ohromně fotogenická.Vypadá přesně tak, jak by ji namaloval Lada.“
Režisérova návštěva se odehrála v době, kdy hrad býval v létě zcela zarostlý a tudíž ze silnice neviditelný. Zeleň jeho zachránci v minulých létech vykáceli a dnes trosky vykukují z kopečků Českého středohoří jako lákadlo pro turisty.
České pohádky Jana Drdy s obrázky Josefa Lady zůstávají oblíbenou knížkou populárního režiséra. Vzpomíná, jak ji jako šestiletý kluk ukradl na pionýrském táboře: „Moje maminka jezdívala jako zdravotní sestra na celé léto do pionýráku na Kubově huti u Vimperka a mě a mého bratra si brávala s sebou. Já jsem tu knížku objevil v místní pionýrské knihovně, četl jsem ji pořád dokola a nakonec jsem si ji v batůžku odvezl domů. Pochopitelně jsem za to slízl nářez. Nicméně si myslím, že už jsem ten přečin dávno odčinil tím, že jsem z té knihy natočil dvě pohádky, O princezně Jasněnce a létajícím ševci a Český Honza, která se promítala pod názvem Z pekla štěstí,“ vypráví Troška s úsměvem.
Patří k režisérům, o nichž se traduje, že dokáží na place vytvořit pohodu, která pak na diváky dýchá z jeho filmů. Také v jeho nejnovějším se vedle sebe sešli známí herci i ti, kteří si svoji slávu teprve musí zasloužit. Princeznu Rozmarýnku hraje posluchačka 5. ročníku konzervatoře Veronika Kubařová a tatíčka krále Ladislav Potměšil. Do role dvorní dámy byla obsazena Táňa Medvecká, Matěje hraje Jan Dolanský, Majdalénku členka plzeňského divadla Pluto Táňa Krchovová.
„Jsou to tři roky, co jsem točil naposledy. Ale během těch dvou let, kdy jsem nepracoval na žádném filmu, jsem nastudoval čtyři operní inscenace. Ve Státní opeře Praha Bizetovu Carmen a Rusalku Antonína Dvořáka, kterou jsem loni udělal v Košické opeře a letos jsem tam nastudoval Gunodova Fausta a Markétku.
Do Kostomlat se moc těším a pozdravuji své přátele na Teplicku. Bohužel se letos nezúčastním Soutěže o pečeť města Krupky, protože tou dobou právě budeme u vás točit,“ vzkazuje Troška.