Navíc jste tam zlodějům určitě nechali sekačky i s benzínem, plynové vařiče, vodoměry nebo třeba i historické kukačky na stěně.

Tak všechno toto si odvezte raději na zimu pryč. I toto může zloděje totiž při pohledu oknem dovnitř nalákat.

Je tedy dobré právě teď myslet na to, jak nedat zbytečně zlodějům šanci. A ví to i policie, která dělá v těchto dnech preventivní kontroly.

Zaměřili se například na chatové kolonie v okolí Dlouhé Louky, Moldavy a Nového Města.

Podle Daniela Vítka, mluvčího policie, měli muži v uniformách s sebou také služebního psa Lassa, takže si mohli být jisti, že jejich pozornosti neunikne žádný „nezvaný návštěvník".

„Během několika hodin zkontrolovali desítky chat a nezjistili žádný nezabezpečený, nebo vykradený rekreační objekt. Policisté u objektů zanechali informační leták o provedené kontrole, na kterém zároveň majitele chat informují o důležitosti a možnostech řádného zabezpečení majetku," podotkl Vítek.

Majitelé chat takovou iniciativu vítají. Mezi ty, kteří mají v horách své letní víkendové sídlo, patří Milan Pšovička z Teplic. „Dávám na okna na zimu i dřevěné desky, aby nebylo vidět dovnitř. Ještě se mi nestalo, aby mě vykradli. Každý pohyb lidí mimo sezonu zloděje odradí, a tak je dobře, že tam policie takovéto kontroly dělá," řekl.

Někteří lidé své chaty ani nezamykají. Vědí, že uvnitř jim nemá zloděj co ukrást, tak mají strach, aby jim zbytečně neponičili zámky. „A tak ať se tam vyspí. Nic k jídlu tam stejně nenajde. A ta jedna hliníková lžíce, co tak mám? Ta mě nevytrhne," směje se Marie Pinová.

Pokud se vaše chata přes všechna opatření stane objektem zájmu zlodějů, neprodleně volejte linku 158. „Nevstupujte dovnitř a na nic nesahejte, abyste nezničili případné stopy, které nás mohou dovést k dopadení pachatele," nabádá Daniel Vítek z teplické policie.

A pokud máte u chaty žebřík, tak ten raději taky někam ukliďte. Právě střešním oknem se často zloději do větších chat dostávají.