VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V elektrárně Ledvice už hučí nová turbína

Ledvice - Čtvrtý výrobní blok s fluidním spalováním v Elektrárně Ledvice už voní novotou. Skončila jeho generální oprava, což představovalo investice za více než 400 milionů korun. Energetikům se podařilo ušetřit 25 milionů. Zatěžkávací testovací zkoušky na závady neukázaly.

16.12.2007
SDÍLEJ:

TurbínaFoto: DENÍK

„S ohledem na průběžně prováděnou diagnostiku zařízení a přehodnocení skutečných potřeb údržbových zásahů po odstavení výrobního bloku do generální opravy, se nám podařilo snížit náklady na opravy o 25 milionů korun,“ uvedl Antonín Vrzák z Elektrárny Ledvice. Jak dodal, hlavním cílem generální opravy byla výměna celého turbosoustrojí z důvodu jeho dožití. Výměna zároveň přinese zvýšení maximálního teplárenského výkonu bloku.
„V praxi to znamená, že turbínu z roku 1968 jsme nahradili novou teplárenskou turbínou o výkonu 110 MW. Dosáhne se tím zvýšení regulačního rozsahu bloku při teplárenském provozu. Rovněž se trojnásobně zvýší maximální teplárenský výkon bloku pro bezpečné pokrytí zimních odběrů a rovněž se výrazně sníží měrná spotřeba tepla bloku. Za tím účelem jsme vystavěli i novou redukční stanici pro dodávky tepla do lokalit Teplice a Bílina. Generálka byla proto nutná i z důvodu plánované výstavby nového bloku o výkonu 660 MW, neboť zároveň půjdou do útlumu bloky 2 a 3 a blok 4 převezme veškerou výrobu a dodávky tepla pro výše zmiňované lokality,“ poznamenal ještě Antonín Vrzák.
Jak v průběhu generálky avizoval ředitel elektrárny František Strach, podařilo se termín ukončení zkrátit. „Veškeré práce skončily již 1. prosince, a to včetně úspěšných kompletních zkoušek dodaného zařízení. Generální oprava měla stát celkem 540 milionů korun, z toho 100 milionů bylo čerpáno z položky údržbářské náklady,“ potvrdil včera mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.
Neméně důležitým faktorem ukončené generální opravy je to, že nové turbosoustrojí bylo přiřazeno k současnému relativně novému fluidnímu kotli z roku 1998.
Původní turbína totiž tehdy ještě nebyla na hranici své životnosti a vše bylo vypočítáno tak, aby nová po své instalaci rovnoměrně stárnula s fluidním kotlem.
Jejich společná životnost bude do roku 2030-35. Stejně jako v roce 1968 turbínu do Ledvic dodala, včetně montáže, plzeňská škodovka, dnes Škoda Power.
Generální oprava začala 14. dubna. S jejím průběhem je ředitel Elektrárny Ledvice František Strach spokojen. „Zda nové dodané zařízení plní požadované parametry bude ovšem ověřeno až garančním měřením v průběhu února 2008,“ uzavřel František Strach, ředitel Elektrárny Ledvice.⋌ (pem, otys)

16.12.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Čistič bazénu si chmaták strčil do kalhot

Záchranář Petr Hakl

Lidé netuší, jaké jsou zásady první pomoci, říká záchranář horské služby

Petr Hubený: Chtěli jsme Modlany rozhýbat

Modlany /ROZHOVOR/ - Přátelé Modlanska oslavují své první desetiletí. Členy tohoto spolku spojuje zájem o rozvoj obce Modlany, příprava kulturních a folklórních akcí a snaha zachovat a zvelebovat historické památky.

Tolik nerostů pohromadě v Ústí už asi neuvidíte, říká geoložka Zuzana Vařilová

Ústí nad Labem /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Až do 25. března lze navštívit expozici Minerály Českého středohoří v ústeckém muzeu. Podle kurátorky výstavy Zuzany Vařilové jsou k vidění ukázky vzácných minerálů z lokalit, které dnes již neexistují, ale i nejčerstvější nálezy. 

FOTO, ANKETA: Senioři chtějí cestovat po Ústeckém kraji zadarmo

Bílina, Ústecký kraj - Neplatit jízdné ve vlaku, autobusu a současně také v městské hromadné dopravě by chtěli důchodci na severu Čech. Nápad rady seniorů by přišel kraj zhruba na 100 milionů ročně. 

Bývalá geodetka Radka Tkačíková provází Čechy v Himálajích

Ústecký kraj - Pokud bych měl popisovat všechny sportovní aktivity rodačky z Harrachova, zabralo by to celou stránku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>