„S ohledem na průběžně prováděnou diagnostiku zařízení a přehodnocení skutečných potřeb údržbových zásahů po odstavení výrobního bloku do generální opravy, se nám podařilo snížit náklady na opravy o 25 milionů korun,“ uvedl Antonín Vrzák z Elektrárny Ledvice. Jak dodal, hlavním cílem generální opravy byla výměna celého turbosoustrojí z důvodu jeho dožití. Výměna zároveň přinese zvýšení maximálního teplárenského výkonu bloku.
„V praxi to znamená, že turbínu z roku 1968 jsme nahradili novou teplárenskou turbínou o výkonu 110 MW. Dosáhne se tím zvýšení regulačního rozsahu bloku při teplárenském provozu. Rovněž se trojnásobně zvýší maximální teplárenský výkon bloku pro bezpečné pokrytí zimních odběrů a rovněž se výrazně sníží měrná spotřeba tepla bloku. Za tím účelem jsme vystavěli i novou redukční stanici pro dodávky tepla do lokalit Teplice a Bílina. Generálka byla proto nutná i z důvodu plánované výstavby nového bloku o výkonu 660 MW, neboť zároveň půjdou do útlumu bloky 2 a 3 a blok 4 převezme veškerou výrobu a dodávky tepla pro výše zmiňované lokality,“ poznamenal ještě Antonín Vrzák.
Jak v průběhu generálky avizoval ředitel elektrárny František Strach, podařilo se termín ukončení zkrátit. „Veškeré práce skončily již 1. prosince, a to včetně úspěšných kompletních zkoušek dodaného zařízení. Generální oprava měla stát celkem 540 milionů korun, z toho 100 milionů bylo čerpáno z položky údržbářské náklady,“ potvrdil včera mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.
Neméně důležitým faktorem ukončené generální opravy je to, že nové turbosoustrojí bylo přiřazeno k současnému relativně novému fluidnímu kotli z roku 1998.
Původní turbína totiž tehdy ještě nebyla na hranici své životnosti a vše bylo vypočítáno tak, aby nová po své instalaci rovnoměrně stárnula s fluidním kotlem.
Jejich společná životnost bude do roku 2030-35. Stejně jako v roce 1968 turbínu do Ledvic dodala, včetně montáže, plzeňská škodovka, dnes Škoda Power.
Generální oprava začala 14. dubna. S jejím průběhem je ředitel Elektrárny Ledvice František Strach spokojen. „Zda nové dodané zařízení plní požadované parametry bude ovšem ověřeno až garančním měřením v průběhu února 2008,“ uzavřel František Strach, ředitel Elektrárny Ledvice.⋌ (pem, otys)