Hrůzný nález čekal ve Vchynicích na policisty z obvodního oddělení Lovosice v neděli 24.ledna. V chlévě bývalého statku strádali hladem čtyři psi. Tři z nich byli v době, kdy policisté vnikli do objektu, již mrtví, přežil pouze Car. „Takhle zbědovaného psa jsem ještě neviděl,“ konstatoval v den nálezu přivolaný veterinární lékař Marek Káninský.

„Pes byl evidentně podvyživený a dehydratovaný a pravděpodobně mu policisté na poslední chvíli zachránili život. Zřejmě se majitel o zvířata téměř nestaral, protože psi neměli co jíst ani pít a zřejmě pošli hlady a žízní,“ dodal.

Na posledního přeživšího psa, který byl umístěn do řepnického útulku, veterinář dohlíží dodnes.

„Pan Káninský tu byl již dvakrát. Včera mu napíchal vitaminy, minerály, železo… Všechny posilující látky, aby se lépe dostal do formy,“ řekla majitelka útulku Miluše Maskulanisová.

O tom, že se opravdu rychle zotavuje, svědčilo i to, jak nás Car v novém domově přivítal. Ačkoliv při svém umístění do útulku se sotva udržel na nohou, včera už kolem nás vesele pobíhal.

Útulek tomuto zhruba dvouletému pointrovi poskytuje zvláštní péči. „Car je už v pořádku, žere, za tři týdny to bude úplně jiný pes. Péči vyžaduje velikou, protože tím, že byl hodně dlouho hladový, vyžaduje krmení často a v malých dávkách. Krmíme ho zhruba každé tři hodiny, naposledy od něj chodím v jedenáct hodin večer,“ říká Miluše Maskulanisová. Jak dále doplnila, pes je už odblešený, odčervený a dostává speciální krmivo.

„Pejsek dostává kvalitní krmení, přijímá potravu dobře, leží na dece u topení, myslím si, že je to na dobré cestě. Že je to dobré, jsme si řekli tak po třech dnech,“ líčí Miluše Maskulanisová.

Týrání psů se musí majiteli prokázat

Uhynulí tři psi, kteří byli nalezeni společně s Carem ve Vchynicích, byli odvezeni na pitvu. Ta má prokázat příčinu jejich smrti, aby nebyla během budoucího řízení zpochybňována.

„Pitvu provádí Státní veterinární ústav Praha, aby byla zjištěna příčina smrti. Jde o to, aby byly vyloučeny jiné příčiny uhynutí psů, například onemocnění. Tím by mohlo být zpochybňováno týrání a to bychom v tomto případě moc neradi,“ uvedl mluvčí Krajské veterinární správy Ústeckého kraje Petr Pilous. „Podle zjištění našich inspektorů bylo na první pohled jasné, že se o psy nikdo nestaral, ale pokud jde o podezření z trestného činu, musí být vydán odborný posudek,“ vysvětlil.

Za týrání zvířat může podle Pilouse majiteli hrozit trest až tři roky odnětí svobody.

Po majiteli psů pátrá policie

Policie v současné době věc řeší jako podezření z trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, za který hrozí pachateli trest odnětí svobody až na šest měsíců. Po získání odborného posudku z pitvy psů však může být trestný čin kvalifikován jako týrání zvířat.

„Nyní čekáme na výsledek pitvy, na jehož základě bude rozhodnuto o dalším postupu. Osoba, která se měla zanedbání nebo týrání dopustit, dosud nebyla vyslechnuta. Po této osobě policie pátrá, protože se nezdržuje v místě bydliště,“ uvedla mluvčí litoměřické policie Alena Romová.

Z týrání psů nebyl dosud nikdo obviněn. O dalším průběhu případu budeme informovat.

Čtenář reportér
Něco se Vám nelíbí na komunální politice? Zažili jste něco výjimečného? Chcete upozornit na nějaký neřešený problém? Máte ideální možnost v rubrice Čtenář reportér. Své příspěvky (možno i foto) posílejte e-mailem na teplicky@denik.cz. Rubrika Čtenář reportér žije v tištěné verzi v Teplickém deníku a i na webu www.teplicky.denik.cz.