Místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) dnes u pomníku uvedl, že lidé zde při pochodu smrti před 65 lety zahynuli kvůli fašistické ideologii. Podle něho je ale i dnes ve světě mnoho demagogů, kteří jsou schopni ve jménu nějaké ideologie popřít a rozvrátit základy civilizace.
Součástí vzpomínek na oběti pochodu bylo i zasazení břízy, která pochází z koncentračního tábora Buchenwald. Mandy Heinzigová, která břízu z Německa přivezla, vysvětlila, že jde o projekt studentů z Výmaru. Na území tábora vysadili břízy, které chtějí letos jako vzpomínku na oběti nacismu posílat do celého světa.
Vlak s vězni z koncentračního tábora Ossendorf u Halle na nádraží v Bohosudově, který pod Krupku patří, zastavil 24. dubna 1945. Vězni byli dozorci donuceni se vykoupat v nedalekých tůňkách. Mnozí se i napili. Celkem 313 zcela vyčerpaných vězňů zemřelo na zápal plic nebo na tyfus. Jejich těla byla naházena do šachty opuštěného dolu Elbe nedaleko trati. Vlak pak pokračoval do Žihle, kde byli 27. dubna zbylí vězni osvobozeni. Po skončení války byla těla exhumována a pohřbena vedle trosek kostela svatého Prokopa. V roce 1948 tam byl odhalen pomník.
V okolí Krupky existuje více pomníků věnovaných obětem druhé světové války. V nedalekých Fojtovicích je například pomník 59 obětem pochodu smrti směřujícímu přes Krušné hory.