Neříkám, že by měly být Vánoce v bordelu, protože i Ježíšek se narodil ve chlévě, ale všeho s mírou.

KAŽDÝ ROK TO JE STEJNÉ

Nastane předvánoční shon, a televize na nás začnou chrlit reportáže, jak je nutné vytřídit špajzku, umýt okna, vyklepat koberce. Hlavně vytřít všechny skříňky v kuchyni či odtáhnout almaru a pořádně za ní vyluxovat.

V pondělí jsem dokonce slyšel krásnou větu: „Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje." A tak to prostě je. Kdo neuklízí během roku, neudělá to ani na Vánoce. A kdo uklízí během roku, nemá důvod se stresovat.

Jedno vím zcela určitě. Kdo podlehne a bude chtít odškrtat několika-položkový úklidový seznam věcí sepsaných na listu papíru, tak si pak musí vzít buď týden dovolenou, nebo si na to najmout profesionály.

„V předvánočním čase zájem o naše služby vzroste o polovinu. Respektive, je potřeba si to zajistit včas. Nyní už máme plno," říká mi Lenka Hottová, která už skoro tři desítky let provozuje v Teplicích úklidovou firmu Lenka a Lenka. „Nespecializujeme se jen na úklid domácností, ale právě o tuto službu v předvánočním čase je velký zájem," dodává. „Máme už i své stálé klienty, ke kterým jezdíme v prosinci každý rok."

DÁTE TO ZA DVĚ HODINY?

Když se ptám, jak dlouho trvá úklid takového průměrného třípokojového bytu, reaguje majitelka úklidové firmy usměvavě: „Cože, dvě, tři hodiny říkáte? To jste asi doma nikdy neuklízel. Kompletní předvánoční úklid bytu vyjde ve dvou lidem na celý den. Včetně tedy čištění koberců, oken a utření prachu ve skříních," pokračuje žena, pro kterou je úklid celoživotním zaměstnáním.

„Ráno přivezu dvě paní, přebereme byt a odpoledne se vracíte do čistého a voňavého. Zaplatíte a tím to končí." Za průměrný byt si počítají okolo 2 tisíc korun.

Jsou však rodiny, které na takový úklid nemají, nebo si nechtějí do bytu pouštět někoho cizího. Pak předvánoční gruntování stojí jen a jen na nich.

Stres a nervozita místo klidu a pohody. Právě tak v některých domácnostech vypadá adventní čas. A vše pak skončí větou: „Tak a je po Vánocích. Příští rok už to ale musíme fakt udělat v klidu."

Přitom odborníci tvrdí, že člověk by se neměl jen soustředit na nákupy a vánoční úklid, ale také relaxovat. „Problém Vánoc je to, že to je zátěžové období. Narušuje se pravidelný režim roku. Lidé se nechávají ovlivnit hodně reklamou, která je v tomto čase ještě více intenzivní. Lidé si také v podvědomí myslí, že stále něco musí. Je to velký tlak na běžné rodinné zázemí," říká psycholog Milan Pokeš. „Předvánoční období vždy rozděluje společnost na dvě skupiny. Na jedné straně je ta, která Vánoce miluje a snaží si je opravdu užít. A pak je ten, většinou převažující zbytek, který má z období Vánoc trauma."

Dříve byla situace jiná, než je dnes. Zatímco starší generace by se styděla za to, že v rámci předvánočního období neobrátila celý byt vzhůru nohama, pro ty mladší to už závazek není. To ale neznamená, že by před Vánoci lidé neuklízeli.

Jednou z těch, kteří se snaží nepodléhat, je Martina Elle Taylor: „U nás vládne organizovaný chaos. Jakýmkoliv svátečním úklidům neholduji, doma udržujeme čisto v průběhu celého roku. Snažím se nepřidávat si před Vánoci zbytečně další stresy, co všechno nestíhám." Napsala do facebookové diskuze na téma předvánočního hysterčení. Deník se ptal maminek z teplického okresu.

Sama si doma před Vánocemi uklízí také Ivana Kopřivová: „Úklid dělám osobně, ale není to takový ten generální úklid. Jen to, co považuji za nezbytné k doladění vánoční atmosféry, a co čas dovolí. Důležitější je pro nás klidné a příjemné prožití adventu i vánočních svátků, a abychom měli cukroví a další dobroty, na které jsme během vánočních svátků zvyklí," uvedla. Nicméně možnost, že by jí doma uklidila firma, nevylučuje. „Firmu nevyužívám, ale občas o tom uvažuji. Záleželo by na cenové dostupnosti, spolehlivosti a důvěryhodnosti osoby, kterou bych využila. Pořád to vnímám jako zásah do soukromí a chodu rodiny."

Některé maminky k celé včerejší diskuzi na téma předvánočního úklidu přistoupili odlehčeně. „Ježíšek se narodil ve chlévě, takže doma neuklízíme. Chceme, aby se u nás cítil jako doma," reagovala na dotaz Deníku ohledně předvánoční uklízecí hysterie Silva.

Ale vesměs se maminky shodovaly v jednom, jako napsala například Lucie Veselá: „Pořádek v domácnosti udržuji v průběhu roku stejně. Na Vánoce nešílím."

----------------

Převzato ze speciálu: Vánoční deník

Mytí oken a žaluzií, čistění radiátorů, tepování koberců, mytí a dokonalý úklid kuchyňské linky, spíže, komory, vysávání, praní, úklid skříní a botníků… Právě tak si některé hospodyňky představují předvánoční úklid. A už při této představě jim vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Jen málokterá žena se v kompletním uklízení domácnosti vyžívá, pro většinu je spíše nutným zlem. A tak místo toho, aby Vánoce byly svátky klidu a pohody, jsou ženy vyčerpané a zničené z pečení cukroví, vaření a hlavně z velkého úklidu.

Jste přesvědčená, že je opravdu nutné vysmýčit byt do posledního koutku, umýt okna, vyprat záclony, vycídit radiátory, vyklidit skříně, uklidit spíž, překontrolovat trvanlivost potravin a vyleštit veškeré sklo a dekorace? Ne, není! Pokud jste na to sama, sedřete se a budete mít zkažené svátky. Nepřehánějte to, projděte si byt a sepište si, co je nutné udělat a co můžete nechat na leden. Odborníci říkají, že hlavní je stanovit si priority. A těch se pak držet.

---------------------------------

Přečtěte si u nás:

vanoce.denik.cz

Jsou tam další rady, tipy a triky, jak se nezbláznit…