Na místa posledního odpočinku přicházejí pozůstalí většinou uctít v tichosti památku těch, kteří již nějakou tu dobu nejsou mezi námi. V rámci takové návštěvy potom bývá zvykem položit zesnulým na hrob věnec či kytici a jako vzpomínku na dobu jejich života zapálit svíčku.

Ne každého ovšem na hřbitov přitáhnou dobré úmysly. Naopak to často bývají nejrůznější kovové předměty, které přitahují pozornost celé řady nenechavců a vandalů. Ze hřbitovů tak mizí zejména železné oplocení náhrobků, části laviček a z kolumbárií dokonce i urny s lidskými ostatky. Tyto a jiné předměty pak často „sběratel“ odevzdá ve sběrném dvoře, odkud si podle výkupní ceny odevzdaného kovu může odnést i celkem slušný finanční obnos.
O tom, že vydělávat podobným způsobem se nevyplácí, se mohla tentokrát přesvědčit 55letá žena, kterou nedávno při krádeži železných ohrádek u hrobů zadrželi v areálu Městského hřbitova v Teplicích strážníci městské policie.

S mazanou zlodějkou se však nesetkali poprvé, například při předposlední loupeži ukryla železo do prázdné popelnice, s níž vzápětí hodlala z místa odjet.
Při poslední krádeži vezla svůj poslední lup na kočárku (viz foto) a při dopadení se strážníky marně snažila oklamat tím, že se jim představila pod falešným jménem. Případ záhy převzala republiková policie.

Daniel Vítek, mluvčí Policie ČR v Teplicích, uvedl na dotaz Deníku, že podezřelá se v tomto roce dopustila podobného jednání již celkem třikrát. Pokaždé na hřbitově poškodila a vzápětí odcizila okrasné oplocení náhrobů. „Vzhledem k tomu, že škoda v jednotlivých případech nepřekročila částku pěti tisíc korun, byly případy oznámeny k projednání ke správnímu orgánu Magistrátu města Teplice,“ uvedl dále Vítek.

Celkem eviduje policie v teplickém okrese tři další případy vloupání do kolumbárií a krádeží kovových uren, kdy u jednoho z nich došlo k odhalení pachatelů. Dvěma mužům ve věku 28 a 29 let hrozí za trestné činy krádeže a hanobení lidských ostatků až tři roky odnětí svobody.
V okolních městech a obcích je ovšem situace zcela odlišná. Starosta Mikulova Ota Stehno nám řekl, že na místním hřbitově nejsou se zloději či vandaly žádné problémy. Se zvýšenou kriminální aktivitou se proto ani on, ani místní nepotýkají. Ve stejném duchu se vyjádřila také Eva Krejsková, starostka obce Kostomlaty pod Milešovkou.

MARTIN ŠIMEK