Dříve okolo domů v Bořislavi prosvištěly desetitisíce kamionů měsíčně. Od nového roku se situace výrazně zlepšila. Za odklonem nákladní dopravy je prosincové zprovoznění dálnice přes středohoří.

Mohlo by vás zajímat. Dálnice D8: Bude nový úsek zavřený? Hýbe se podloží?

Klesání nad Bořislaví po dlouhá léta patřilo k nejnebezpečnějším úsekům v rámci Ústeckého kraje. A to kvůli počtům nehod, kterých tu bylo během roku požehnaně. Nemalé procento z toho skončilo tragicky. „K nehodám docházelo především ve směru od Prahy na Teplice v tamních zatáčkách," říká Daniel Vítek z teplické policie.

KONEČNĚ MŮŽEME VĚTRAT A V KLIDU SPÁT

Teď už přes Bořislav nákladní dopravy výrazně ubylo. Řidiči osobních aut tak mohou jezdit klidněji. Doprava je zde přehlednější. Dá se tedy předpokládat, že by tento úsek silnice, která byla dříve vyhlášenou E55, mohl vypadnout ze statistik nebezpečných úseků.

Ještě vloni tam ale patřil. Na počtech nehod se podepsala i ta, při které se srazil kamion jedoucí z kopce s autem v protisměru. Při nehodě zemřel řidič osobního auta, který byl zaklíněný pod kabinou.

Úbytek dopravy kvitují místní obyvatelé. „Po dlouhé době konečně můžeme pořádně větrat a spát," říká Jan Klíma. Jeho dům od silnice dělí pouze metrový chodník. „Ani nevíte, jak se nám ulevilo. Kolik let jsme na tohle čekali," říká.

Čtěte také: Úleva pro obce. D8 stáhla kamiony ze Středohoří

Podle Jana Pechouta z BESIPu bude záležet právě na řidičích, zda se Bořislav opět zařadí mezi obce s klidnou a bezproblémovou dopravou. „Bezpečnost na silnicích mají v rukou vždy samotní řidiči. Podstatná je pozornost při řízení. Nejvíc nehod je v obcích, kde je hustší provoz," komentuje Jan Pechout.

Snížení dopravy na silnici I/8 je znát také v nedaleké obci Žalany. Tou sice přímo neprochází hlavní tah Teplice - Praha, doprava objíždí okolo, nicméně hluk z mostu byl i pro zdejší obyvatele rušivý. A to hlavně v noci. „Dokonce bych řekl, že je větší provoz tady přímo u nás na místní silnici v obci než na obchvatu," poznamenává Jindřich Šusta ze Žalan.

Poslední úsek dálnice D8 byl otevřen loni v prosinci. Nyní již projedou po dálnici řidiči plynule z Německa až do Prahy. Dosud museli řidiči i směrem na Prahu jezdit buď přes Bořislav, nebo po silnici z Ústí nad Labem do Lovosic. Všechny tyto úseky byly přetížené a kvůli husté kamionové dopravě také nebezpečné.

Přečtěte si. Hejtmanství chce skončit se soukromými dopravci