Opilý řidič, který s více než třemi promile alkoholu v dechu svou jízdou ohrožoval v nočních ulicích Teplic lidi na chodníku. Zloděj, který se chtěl na vylidněné pěší zóně v centru města o víkendu dostat do uzamčeného domu soukromé firmy. Vandal, který rozkopával po ulici koše na odpadky jako míče při fotbalovém zápase. To jsou jen některé příklady toho, co v loňském roce zachytily kamery strážníků v Teplicích. V ulicích lázeňského města jich na pořádek dohlížejí dvě desítky. V letošním roce se jejich počet rozroste o dalších sedmnáct. Město je nechá nainstalovat v lokalitách, kde doposud chyběly.

„Kamery umístěné na sloupech nebo domech ve vybraných částech Teplic jsou pro nás dobrým pomocníkem. Hlídky, které se pohybují v ulicích, všechno zaznamenat nezvládnou. Proto máme nepřetržitý provoz kamerového střediska, kde se obsluha kamer u monitorů střídá. V případě, že něco zahlédne, informuje hned strážníka v operačním středisku, který na místo vysílá hlídku,“ popisuje ředitel městské policie Michal Chrdle.

Kamery v loňském roce například zachytily opilého člověka, který si v nočních hodinách v centru města sedl do auta a rozjel se do ulic. Štěstí bylo, že svou hazardní jízdou nikoho nesrazil. Na základě lokalizace místa z kamer operační středisko vyslalo hned hlídku, která řidiče zastavila. Dechová zkouška u něj potvrdila alkohol. Už při prvním měření přístroj ukázal přes tři promile. Řidič putoval na služebnu policie.

Kde jsou kamery umístěné, o tom informuje web města. V odkazu věnovanému městské policii se může veřejnost podívat, kde je v Teplicích sledují pomocné oči strážníků. „Nejvíce kamer je v centru města, pak v Trnovanech a samostatnou složkou je monitorování prostoru fotbalového stadionu,“ uvádí Chrdle.

Kam dohlédnou nové kamery

Letos k dosavadním 22 kamerovým bodům po městě přibude dalších 17. Nová kamera bude například sledovat prostor na Angru, u točny autobusů, další bude nově monitorovat dění na trnovanském sídlišti Šanov II, konkrétně v oblasti křižovatky Sochorova Trnovanská. Nově budou také v Duchcovské ulici.

Místa strážníci vytipovali ve spolupráci s požadavkem vedení města. Jedním z faktorů výběru byla také rizikovost dané lokality. Jako jednu z nejhorších označují Tepličané oblast Trnovan. „Tady se stále něco děje. Večer se bojíte vylézt na ulici, aby vás nepřepadli,“ říká senior Josef, který bydlí v ulici Antala Staška. „Přes léto se to všechno nahromadí v prostoru u kostela, to je teprve lahůdka,“ dodává muž, který v Trnovanech bydlí přes 50 let a pamatuje ještě starou zástavbu. Dnes ji vystřídaly panelové domy.

Kriminální pověst Trnovan dokládají také policejní statistiky. Tato oblast lázeňského města „porazila“ v loňských počtech přestupků a nahlášených trestných činů dříve hodně problémové Prosetice dokonce dvojnásobně. Právě Trnovany mnoho lidí označuje za drogovou Mekku Teplic. Podle policejních statistik řešili muži zákona v Trnovanech loni téměř 500 nahlášených případů. Což je třeba oproti celé Krupce nebo obvodu Duchcov dvojnásobný počet. Podobně tomu je v případě Prosetic.

V Trnovanech se řeší hodně drogových případů. Nemalá čísla jsou ale také v oblasti krádeží, vykradených aut nebo vloupání do bytů. „Je to obraz struktury tamních obyvatel,“ míní náměstek primátora Hynek Hanza.