„Šikana se objevuje ve všech zemích, kde je zkoumána. Se šikanou se setkává podle různých pramenů 5 až 35 % školních dětí. Zavedení jednotných uniforem podle mého názoru obecně šikaně ve školách nezabrání. Zavedeme pak např. i jednotné mobily pro žáky ve školách?“ ptá se Jaroslava Turková, ředitelka soukromého Gymnázia Dubí.

Chybí tradice

Školní uniformy mají zelenou hlavně na západ od našich hranic. Zvykem jsou například ve Velké Británii. „U nás nemají tradici. Zavádět je plošně? To je jako plout proti proudu řeky. Dá to strašnou práci a nakonec vás proud stejně strhne zpátky,“ myslí si Zdeněk Bergman, ředitel Gymnázia Teplice.
V Dubí si o zavedení uniforem rozhodli studenti sami – v referendu. Inspirovali se pobyty v Irsku a Švédsku. „Vypadáme dobře, když někam jdeme a jsme všichni ve stejném. Alespoň je vidět, že jsme jedna škola,“ řekl tercián Jiří Hamr.

Stejnokroje gymnazisté neoblékají každý den, ale jen při významných akcí školy. „Nosí je na některých projektových dnech, zahraničních výjezdech, při významných akcích a návštěvách ve škole,“ dodala ředitelka gymnázia Turková.
To, že nebudou nosit vestičky každý den bylo podmínkou studentů.

Každý den ne

„Měla bych problém nosit ji každý den. Na významné akce mi to nevadí. Je to dobrá reprezentce,“ míní Jana Rytychová z kvinty soukromého gymnázia Dubí. Škola má v plánu pořízení nových uniforem. Z dotazníků, který proběhl na gymnáziu vyplynulo, že materiál vestičky, sukně nebo kalhot není příjemný. Studentům je v uniformě v létě velké horko.

„Při návštěvě Parlamentu ČR v červnu ve 30 stupňovém vedru byly uniformy pro nás všechny očistcem,“ vzpomíná ředitelka Turková.
Nová kolekce by měla být vzdušnější. „Budeme hledat novou verzi, přijatelnou pro nošení v každém ročním období nebo dvě verze letní/zimní. Asi se budeme více přiklánět k tričku s límečkem, vestičce z jiného materiálu (možná z pleteniny) nebo mikině,“ plánuje šéfka gymnázia Dubí Jaroslava Turková.

ŠKOLNÍ UNIFORMY NA GYMNÁZIU TEPLICE NEBUDOU
Je to jako plout proti proudu řeky, stejně vás to strhne zpět, říká ředitel Gymnázia Teplice Bergman

Školní uniformy ano či ne? Ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman má jasno. Uniformy nejsou moc po českých školách rozšířené, výjimkou jsou soukromé školy.

Proč se vestičky, kravaty a podkolenky nechytly?
Uniformy u nás nemají tradici a zavádět je v době, kdy po 40 letech nedostatečné svobody jsou lidé velmi alergičtí na jakékoliv omezování svobodné volby, je jako plout proti proudu: dá to strašnou práci a nakonec vás proud stejně strhne zpátky.

Můžou pomoci k odstranění šikany na školách?
Ano, i když jen malou měrou. Smazávají totiž viditelné rozdíly v sociálním postavení žáků.

Plánujete jejich zavedení?
Uniformy neplánujeme. Stanovit jejich používání jako povinnost nesmíme a zůstaneme-li u dobrovolnosti, tak je bude nosit jen pár žáků a i ti by s tím jistě brzy přestali. Osobně bych ale pro uniformy byl. Kromě zneviditelnění již zmíněných sociálních rozdílů by totiž odpoutaly pozornost od přehnané péče některých žáků o svůj vzhled a také by mohly pomoci vytvořit silnější školní patriotismus – hrdost na příslušnost ke škole.