Uniformy nakonec vznikly v ústeckých chráněných dílnách Idea. Pracovníci dílen vzali studentům míry a během dvou týdnů byly v dílnách ušity vestičky a sukně pro patnáct studentů. Důležitá je také konečná cena uniforem. V tomto případě vyšla vestička i s prací a materiálem na konečných 252 korun a sukně na 268 korun. Velkou výhodou chráněných dílen je také to, že mohou šít a brát míry i přes prázdniny. Jaroslava Turková, ředitelka gymnázia je tak ráda, že i studenti, kteří nastoupí v září, budou již mít svou uniformu.
V případě, že by se úkolu zhostila Střední škola textilní v Teplicích, jen samotné ušití vestičky by přišlo na 290 korun. K tomu je potřeba připočítat látku, jejíž metr vyjde na zhruba tři sta korun. Jaroslava Turková, ředitelka gymnázia však dodává, že spolupráce se Střední školou textilní v Teplicích bude pokračovat i nadále.

Povinná je pouze vestička

Tmavě modrá vestička je tedy povinnou součástí, sukně a kalhoty budou volitelné. Dívky si budou moci vybrat z několika typů sukní, od skládané po zavinovací, úzkou až ke klasické áčkové. Některé dívky spíše než po sukni zatouží po kalhotech, žádný problém. Na míru šité uniformy doplní jednotná trička, která budou hrazena z peněz Evropského sociálního fondu. Na jejich uvolnění se však musí počkat do léta. Pomyslnou třešinkou na dortu se brzy stanou oranžové kravaty.
Konečná podoba uniforem se přece jen nepatrně liší od prvního ušitého modelu. Studenti si nakonec odhlasovali pouze jeden oranžový proužek, který zdobí spodní část vestičky i sukně. Debatuje se také o vhodném umístění loga Evropského sociálního fondu, které je nezbytnou nutností uniformy.
Studenti se v uniformách cítí velmi dobře, akorát vestičky na některých děvčatech poněkud plandají. Do budoucna, až budou vznikat uniformy pro celou školu, čeká studenty pravidelné zkoušení, aby vše sedělo, tak jak má. „Rodičům se to moc líbilo, akorát jsme se shodli, že ta vestička je volnější,“ řekla včera studentka Lenka Přichystalová.
Ve Švédsku tak poprvé budou dubští gymnazisté konečně krásně jednotní.