Objevují se informace, že má jít o hlasy pro konkrétní lidi ze strany Bílinští sociální demokraté. Lídr BSD a místostarosta Bíliny Zdeněk Rendl to ale už v médiích označil za „lži a pomluvy politických konkurentů, kteří se snaží jeho stranu očerňovat podobnými nepravdivými nařčeními".

O tom, co mohou způsobit informace okolo možného uplácení voličů, by mohli hovořit v Krupce, kde před čtyřmi lety museli dokonce neuznané první volby opakovat. A město zatím bez vedení „stálo". Místní zájmové organizace čekaly na peníze, o kterých neměl, kdo rozhodnout. Jejich existence tak mohla být ohrožena.

A právě tomu se letos při volbách chtějí ve městě vyhnout a vše dělat transparentně. V pátek dopoledne se vedení radnice sešlo se zástupci médií, aby jim předalo společné prohlášení.

Posílené hlídky policistů i strážníků dohlédnou na komunální volby v Krupce, řekli novinářům zástupci radnice. Před čtyřmi lety se ve městě kupčilo s hlasy a volby proto dvakrát opakovaly.

„Pomáhají nám i kolegové z jiných oddělení. V ulicích budou nejen uniformovaní policisté, ale i operativní týmy v civilu," řekl vedoucí obvodního oddělení policie v Krupce Zdeněk Černý. Policisté nebudou v terénu jen během voleb, informace získávají už teď. Na konkrétní problém zatím nenarazili. „Nezaznamenali jsme žádnou konkrétní informaci ani poznatek, že by docházelo k ovlivňování nebo dokonce uplácení voličů," doplnil Černý. Podobně na tom je podle ředitele Jiřího Petráka i městská policie. „Ani k nám se žádné takové informace nedostaly," doplnil Petrák.

Signály o manipulaci s volbami nemá ani sdružení Zdravá Krupka, které na kupčení s hlasy opakovaně upozorňovalo. „Situaci samozřejmě sledujeme. Zatím ale alespoň podle našich informací k ničemu podobnému nedošlo," řekla zastupitelka Miroslava Bačová. Zdravá Krupka přesto bude na volby dohlížet sama.

---------------------------------------------

Při volbách v říjnu 2010 mělo docházet k nakupování hlasů především mezi sociálně slabými. Za vhození předem upraveného lístku údajně dostávali 300 korun. Voliči měli být dováženi přímo k volebním místnostem. Krajský soud právě kvůli svážení lidí volby částečně zneplatnil. Zneplatnění výsledků následovalo i po druhých volbách, které také provázely různé signály o kupčení. Nového zastupitelstva se Krupka dočkala až po třetím hlasování na podzim 2011.(čtk, red)