„Práce jsou letos součástí celkové rekonstrukce trati v délce zhruba 5,1 kilometru od stanice Chabařovice až k přemostění Riegrovy ulice v Teplicích. Úpravy do budoucna přinesou zvýšení rychlosti až na 135 km/h,“ informoval Dušan Gavenda ze Správy železnic. Někde už práce probíhají, jinde teprve začnou.

Už v únoru začala uzavírka ulice Emilie Dvořákové v místě tamního železničního přejezdu. „Zde byl původní přejezd zcela zrušen. Práce v lokalitě začaly přeložkami inženýrských sítí a instalací záporového pažení. V hlavní stavební sezoně od dubna navážou zemní práce a další činnosti v rámci výstavby silničního podjezdu a železničního mostu,“ uvedl k plánu, co se zde bude dělat, zástupce správce železnice. Místo původního přejezdu zde vznikne nové mimoúrovňové křížení kolejí a silnice do Novosedlic, které po dokončení nahradí dosavadní podjezd pro trolejbusy.

Ilustrační foto
Silnice, přejezdy, mosty. Opravy a rekonstrukce v okrese spolknou stovky milionů

„V souvislosti se stavbou budou od dubna do listopadu postupně probíhat výluky v jednotlivých traťových kolejích. Otevření vlastního silničního podjezdu je plánováno na květen příštího roku. Termíny uzavírek silničních komunikací byly podrobně projednány na koordinačních jednáních se zástupci města,“ podotkl Gavenda.

V Teplicích o omezení provozu vědí, vše probíhá v koordinaci s dotčenými orgány. „Z důvodu technologické náročnosti staveb je nutné, aby rekonstrukce železničních přejezdů probíhala v úplných silničních uzavírkách a nepřetržitých výlukách železničního provozu. Kvůli objízdným trasám bylo třeba pečlivě připravit harmonogram prací – a to i se zástupci přilehlých obcí, ale přesto stavby a nutné objížďky výrazně zasáhnou do dopravy,“ zmínil mluvčí města Robin Röhrich.

Po celou dobu uzavírky v ulici Emilie Dvořákové má být zachovaný průjezd pro trolejbusy. S uzavírkou podjezdu v Důlní ulici se počítá od konce dubna do října, s přestávkou uprostřed léta. V rámci rekonstrukce mostu v Soběchlebech se od února do října předpokládá několik víkendových uzavírek.

Bitcoin - ilustrační foto
Přišel o milion korun. Chtěl si pořídit kryptoměnu, narazil ale na podvodníky

Jednotlivé přejezdy se budou rekonstruovat vždy během přibližně dvoutýdenních uzavírek – jedné v období letních prázdnin a druhé následně v závěru října a v listopadu. Práce na přejezdech jsou cíleně koordinovány tak, aby probíhaly postupně a pouze v době, kdy nebude uzavřený podjezd v Důlní ulici.

Co dalšího se kvůli plánovanému zmodernizování trati mezi Teplicemi a Chabařovicemi má ještě udělat? „Zrekonstruují se propustky a mosty, včetně mostu v Důlní ulici a mostu v Soběchlebech přes Ústeckou ulici. Náplní stavby je kromě rekonstrukce trati zejména celková přestavba stanice Bohosudov. Rekonstrukcí projde i druhá polovina zastávky Proboštov,“ naznačil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Realizace stavby byla vysoutěžena za přibližně 1,4 miliardy korun a probíhá dílčími pracemi už od roku 2020. Největší část prací se bude realizovat letos, úpravy stanice Bohosudov potom budou pokračovat ještě i v příštím roce.