Je to až děsivé číslo. Přes dva tisíce lidí jezdí na Teplicku s propadlým řidičským průkazem. Měli by si ho přijít v Teplicích vyměnit na magistrát. Pokud tak neučiní, riskují za volantem pokutu až 2500 korun nebo dokonce zákaz řízení.

„Téměř polovina řidičů, kterým řidičský průkaz letos propadl, je ve věkové skupině 61+,“ zmiňuje Karel Blaschke z teplického magistrátu. Z dosavadní praxe se podle něj dá předpokládat, že starší lidé z této skupiny si pro nový průkaz do konce roku nepřijdou, protože už nebudou chtít vzhledem k věku řídit auto.

I tak ale zůstává v Teplicích tisícovka těch, kteří by si měli svůj doklad hned zkontrolovat a nechat si ho vyměnit, protože jim už nejspíše propadl.

ZA RYCHLOU VÝMĚNU SI PŘIPLATÍTE

Lhůta pro vydání nového dokladu je dvacet dnů. Výměna je bezplatná, pokud ale řidič požádá o vydání průkazu v expresním termínu, zaplatí 500 korun. O výměnu lze bez problémů požádat také zpětně, zůstane i v takovém případě bezplatná.

„Úřad řidiče za opožděnou výměnu nijak nepokutuje. Stačí na něj přijít s platným průkazem totožnosti a donést tam jednu průkazovou fotografii a současný řidičák,“ ujišťuje ministerstvo dopravy.

V roce 2007 bylo v České republice vydáno více než 800 tisíc řidičských průkazů, což je nejvíce v historii. Doklady měly dobu platnosti 10 let, mnoho řidičů proto čekala výměna dokladu v průběhu letošního roku. To byl případ i pana Karla z Krupky, který přiznává, že platnost svých dokladů nehlídá.

„Ale když jsem na toto téma viděl reportáž v televizi, tak jsem sáhl do peněženky a podíval se na řidičák. Samozřejmě se mě to týkalo,“ směje se. Doklad vyměnil v létě v Teplicích prakticky bez fronty.

Letos to v Teplicích udělalo už 4,5 tisíce lidí. Přibližně dva tisíce ještě zbývají. O výměnu lze požádat už tři měsíce před skončením platnosti. Lidé na to ale zapomínají. Stihnout uspokojit všechny majitele propadlých řidičáků včetně těch prosincových je do konce roku prakticky nemožné. Mimořádné úřední hodiny v sobotu, nad plán běžného týdne, teplický magistrát neplánuje.

Žádost o vydání nového řidičského průkazu dostanete na přepážce obecního úřadu v místě vašeho bydliště. Musíte si k tomu přinést svou fotografii. Od poloviny příštího roku se to ale změní. V červenci totiž začne platit zákon, který sjednotí vydání řidičáků společně s dalšími doklady.