Tisícovka lidí zde tehdy neprotestovala proti režimu, nýbrž za kyslík. Mnozí měli roušky a plynové masky a skandovali heslo: „Chceme volně dýchat!“ Nebylo ani 17. listopadu, ale teprve 11. listopadu. Průběh listopadových ekologických demonstrací v Teplicích mapuje vznikající kniha fotografií Inverze 89.

„Kniha má být obrazovou sondou, která zájemce provede tehdejšími demonstracemi od začátku do konce,“ řekl Martin Fuksa, který publikaci připravil společně s grafikem a designérem Martinem Poncem. Editorům se podařilo dát dohromady rozsáhlý soubor fotografií, za kterými se vypravili nejen do archivů v Teplicích a v Praze, ale i do domovů pamětníků, kteří jim dali k dispozici přístup do svých vlastních sbírek fotografií. Díky tomu může vzniknout unikátní publikace kombinující strohý administrativní styl policejních složek, dechberoucí kompozice profesionálních fotografů, ale i spontánnost a vášeň těch amatérských.

Lov materiálů byl leckdy náročný. „Sami jsme byli překvapeni, kolik fotografických materiálů se do dnešní doby uchovalo. Mnohdy jich bylo tolik, že jsme jejich skenováním strávili i celý den. Ten čas ale rozhodně nepovažujeme za ztracený, jelikož jsme se během hledání setkali se spoustou zajímavých lidí, kteří byli v roce 1989 přímo na náměstí,“ svěřil se Fuksa.

V knize najdete i snímky uznávaného regionálního fotografa Zdeňka Traxlera. Tento 78letý profesionál stále s redakcí Teplického deníku spolupracuje. „Fotil jsem generální stávku na Benešově náměstí, tehdy Zdeňka Nejedlého, na zimním stadionu, kde probíhala diskuze zástupců KSČ a byly tam davy lidí, či srocení na Zámeckém náměstí. Udělat výrobně noviny nebylo tehdy tak jednoduché jako dnes. Nebyly počítače a internet. Fotografie byly černobílé a musel jsem je vyvolat v komoře. Udělal se špígl, kde byly texty a plochy pro fotografie, a pak se vše odvezlo to tiskárny. Tam sazeči vysázeli text, metéři srovnali vše do stránky a naštočkovaly se fotografie. Takto připravené vydání šlo následně na rotačku,“ zavzpomínal Traxler.

Autoři se nyní ucházejí o podporu veřejnosti na platformě HitHit, která funguje jako nástroj pro financování projektů. Kampaň pro Inverzi 89 končí dnes. Cílem akce bylo vybrat 50 tisíc korun, včera bylo na účtu už skoro 80 tisíc. Vytisknutí knihy tak už nic nebrání. „Tak rychlý nárůst jsme nečekali. Knížka už je v tiskárně, její křest v současné době plánujeme,“ dodal Martin Fuksa.