Neznamená to ale, že volby v Bílině neplatí. Pouze se jimi bude znova muset zabývat Krajský soud v Ústí nad Labem, který v prvním projednání podle rozhodnutí nejvyššího orgánu ochrany ústavnosti nepřipustil všechny Musilem navržené důkazy. Nyní by tedy měl rozhodnout znovu, a to včetně zohlednění všech předložených důkazů, které Musil k soudu postupně dodával.

„Jsou to například čestná prohlášení osob, které uvedly, že šly volit za úplatu. Máme videonahrávky, které to dokazují. Soud to ale nechtěl vzít v potaz,“ řekl Musil Deníku. „Předložili jsme krajskému soudu adekvátní výhrady, které jsme ještě doplňovali důkazy v závislosti na tom, jak jsme je v časovém období postupně získávali. Dříve to nešlo,“ dodal.

Krajský soud se totiž loni na podzim při projednávání stížnosti na průběh voleb částí Musilových důkazních návrhů vůbec nezabýval s vysvětlením, že byly uplatněny až dodatečně, tedy po lhůtě pro zpochybnění voleb a nedlouho před rozhodnutím krajského soudu. „Postup, kdy jsou některé materiály dodávány po termínu, je pro nás nepřípustný. Musí být už součástí původní ucelené stížnosti podané v zákonem stanovené lhůtě,“ argumentovala tehdy soudkyně Markéta Lehká.

Zdůraznila zejména volební soudnictví, kdy je na rozhodnutí podle ní relativně málo času. Ústavní soudci ale Musilovi vyhověli. Krajský soud prý porušil jeho právo na soudní ochranu, když podané důkazní návrhy nezohlednil. Projednat je mohl, nahrávky i listiny měl k dispozici, čas ho k rozhodnutí netlačil.

„Krajský soud nařídil jednání a na něm bez problému mohl tyto důkazy provést a stihl by rozhodnout v zákonné pořádkové dvacetidenní lhůtě,“ řekla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Krajský soud v Ústí není teď pro nové rozhodnutí vázán žádnou pevnou lhůtou. Rozhodnout by ale měl co nejdříve. Na jeho závěry stejně jako Musil budou napjatě čekat i jeho protivníci z vedení radnice v Bílině. To, že by město nyní zkolabovalo, ale nehrozí.

„Na současný chod úřadu nemá nynější rozhodnutí Ústavního soudu žádný vliv. Vše bude fungovat dál, jak má. Nicméně jsme se domluvili v rámci koalice, že do vyjádření krajského soudu teď nebudeme rozhodovat o žádných nových větších investicích,“ reagoval radní Pavel Pastyřík, (Moje Bílina). Rozjeté investice podle něj poběží dál.

Určité výhrady nad oprávněností fungování současného vedení města však vidí zástupci opozičního sdružení Nezávislí v Bílině – HNHRM. Otázkou podle nich zůstává především legitimita osob v čele radnice. Rozhodnutí Ústavního soudu podle nich vrátilo Bílinu v čase. „Původní rozsudek krajského soudu není právoplatný. Z toho logicky vyplývá, že ani další následné úkony by neměly být platné,“ píše se v komentáři uveřejněném na facebookové stránce HNHRM.

Komunální volby v Bílině vyhrálo hnutí ANO, získalo devět křesel v 29členném zastupitelstvu. Koalici uzavřelo se sdružením Moje Bílina a ODS. Starostkou se stala Zuzana Schwarz Bařtipánová z ANO. Nezávislí v Bílině - HNHRM skončili čtvrtí a mají coby opozice v zastupitelstvu tři křesla.