Cestu do ústecké zoo si v roce 2016 našlo 161.701 lidí, o 13.927 více než v roce 2015. Překročit hranici 160.00 lidí se ústecké zoo povedlo od roku 1955, kdy návštěvnost sleduje, teprve sedmkrát. „V tomto směru byl rok 2016 úspěšný, i když historicky nejvyšší návštěvnost se překonat nepodařilo. To byl rok 1988 s počtem 178.142 osob," řekla ČTK Vrabcová.

V zoo se loni narodilo 140 mláďat. Nejcennějším odchovem je mládě orangutana bornejského, které se narodilo v polovině prosince. „S největší pravděpodobností to je samička, takže radost je dvojnásobná. Geneticky se jedná o velice cenné zvíře, stejně tak jako šestiletá Cantik, která je dosud členem naší orangutaní rodinky," podotkla zooložka Petra Padalíková.

Některé části zahrady procházejí v současné době opravami. Zoo rekonstruuje například horní vchod, chystá i opravy silnic a cest. Největší investicí letošního roku ale bude nová expozice pro tučňáky brýlové. Ta vzniká v místech původního bazénu pro lachtany. Ti už po úhynu samce Moritze v Ústí nejsou. Zoo loni spustila kampaň, díky které získávala finanční podporu na přestavbu expozice. Nese název Tučňáci jdou do zoo a zapojili se do ní návštěvníci i podnikatelé.

„Za půl roku se podařilo navázat spolupráci se stovkou partnerů a shromáždit tak přes milion korun. Ale potřebnou částku, přes šest milionů, jsme získali od našeho zřizovatele," doplnila Nikola Roštejnská z propagace zoo. Tučňáky brýlové jiná zoo v Česku nechová.

Ústecká zoologická zahrada patří k vyhledávaným cílům pro výlet rodin z dětmi z Teplicka. Jednou z těch, které vloni podpořily vysokou návštěvnost, je rodina Vlasákova z Teplic. „Jezdíme tam pravidelně každý rok v létě. Vláčkem vyjedeme nahoru, a pak postupně scházíme okolo zvířat po cestách dolu. Každý rok si tam najdeme něco nového k pozorování. Vloni jsme tam byli poprvé bez kočáru. Takže s námi po cestičkách cupitala i naše malá Lucinka," říká maminka Věra.