Hluboké příkopy, nad nimi úzké lávky a vedle zábradlí. A vše záhadně propletené. Některé děti jsou fascinovány tím, že se mohou pohybovat po můstcích a cesta samotná připomíná slalom.

Úpravy V Jirchářích jsou součástí rekonstrukce přednádražního prostoru. Investorem je město Ústí, které na investici za 73 milionů korun dostalo dotaci 61 milionů od Ústeckého kraje.

Stavba byla zahájena loni, skončit má příští rok na jaře.

Hluboké stavební příkopy z velmi frekventované uličky V Jirchářích v Ústí mezi hlavním železničním nádražím a Hrnčířskou ulicí, kde jsou stanice MHD, vytvořily slalom a překážkovou dráhu zároveň.

Slepecká past

Organizace TyfloCentrum sídlící v Jirchářích, jež poskytuje služby nevidomým, již dva měsíce nemůže v této ulici využívat pro klienty své prostory. Nevidomí lidé se nemohou V Jirchářích pohybovat.

Denně centrum navštěvovalo v průměru od deseti do patnácti postižených v rámci různých akcí. Kdykoliv tam mohl zajít kdokoliv, kdo potřeboval vyplnit jakékoliv formuláře a zařídit věci, ke kterým je potřeba zrak. Centrum využívalo 80 až 90 lidí.

„Pro klienta musíme dojít a dovést ho uličkou k nám, nebo za ním musíme domů. Ale i pro člověka, který není handicapovaný, je pohyb v uličce problém, protože není prostor dostatečně označen. Dokonce dva dny tam byl otevřený kanál,“ uvedla Věra Machačová, ředitelka Tyflocentra.

Pokles tržeb

Problémy mají i místní podnikatelé. Pekárna Expres pociťuje snížení tržeb od chvíle rekonstrukce až 30 procent. „Nejedná se jenom o sezonní výkyv, že část lidí je na dovolených. Jirchářům se lidé teď raději vyhnou,“ uvedl Jan Novák z Expresu.

Prodejna oblečení nazvaná Butísek o několik domů dále rozkopání uličky pociťuje velmi tíživě.

„Prodej klesl o více než padesát procent. Proto jsem žádala o snížení nájmu. Lidé sem nechodí, anebo když jdou kolem, ani se do výkladu nepodívají, protože se musí dívat, kam šlapou, aby neupadli,“ stěžuje si Helena Rotalová. A dodává, že je zarážející, že kolem výkopů se příliš nepracuje.

„Občas se zde někdo ukáže, ale třeba v pátek v deset hodin tu nebyl vůbec nikdo. Až za rohem byli nějací dva lidé s autem, jinak byl klid. Místo aby práce probíhala co nejrychleji, ať je co nejdříve ulice uvolněna pro běžný provoz, pracuje se tu jen nárazově,“ zdůraznila Rotalová.

Totéž říká Petr Vondra z Neštěmic, který nad situací ve svých třiašedesáti letech kroutí hlavou. „Je jistě nutné tyhle práce provést, ale dělá zde pár lidí, někdy nevidím nikoho. Táhne se to jako za socialismu. Je to tady na zlámání nohou.“

Přes zeď

Nejen, že pohyb V Jirchářích je v těchto dnech poněkud dobrodružnější, ale také odhaluje chování lidí. Zvláště na úzkých můstcích přes rozkopané úseky uličky.

Na můstek se vedle sebe vejdou dva lidé. Staří, méně pohybliví lidé, musí vydržet mnohdy nevraživé pohledy, protože zdržují mladé, kteří pár rychlými kroky přes můstky doslova přelétnou.

„Kamarádka si stěžovala, že jela s kočárkem Jirchářemi a musela dlouhou dobu čekat, nemohla projet, protože právě přicházelo mnoho lidí od nádraží. Vystoupili z vlaku. A dokud neprošli, člověk, který chtěl jít k nádraží neměl šanci. Natož s kočárkem.

Jeden pán spěchal, a tak raději přelezl nízkou novou zeď, aby nemusel čekat u lávky ucpané lidmi, kteří šli od vlaku,“ uvedla Lenka Hegrová z Krásného Března.
Sami jsme vyzkoušeli, zda lze zídku přelézt. Jde to i v pantoflích. A našli jsme i stopy po přelézání zídky.

Úpravy V Jirchářích jsou součástí rekonstrukce přednádražního prostoru. Investorem je město Ústí, které na investici za 73 milionů korun dostalo dotaci 61 milionů od Ústeckého kraje.

Stavba byla zahájena loni, skončit má příští rok na jaře. Hlavní práce, které zde narušují provoz, by ale měly být hotovy už koncem letošního roku.