Spanilá jízda všech modelů se koná v 11:00, 13:00 a v 15:00 hod. Ukázka RC hasičského zásahu ve 12:00, 14:00 a v 16:00 hod. Chybět nebude RC koutek pro děti. Vstup je zdarma.

Již desátý ročník soutěžního klání s názvem Pivní borec proběhne v sobotu od 16 hodin v Modlanech. Na odvážlivce, kteří se do klání zapojí, čeká pět záludných disciplín, například pití tupláku načas, motání kolem pivního či pití brčka pivem. Na závěr akce, která proběhne v areálu SK Baník Modlany bude hudba k tanci i poslechu.

Sbor dobrovolných hasičů Mikulov pořádá v sobotu tradiční soutěž Železný hasič. Jde již o 7. ročník. Start akce je v 9.00 hodin pod slalomovým svahem v Mikulově. Vypsáno je pět kategorií. Na sportovce čeká šest disciplín, například: převalení pneumatik, běh do svahu či bouchání palicí.

Obec Měrunice a Sbor dobrovolných hasičů Měrunice pořádají tuto sobotu na tamějším fotbalovém hřišti hasičské slavnosti k příležitosti 140. výročí založení SDH Měrunice. Start akce je ve 13.00 a těšit se lidé mohou během odpoledne na spanilou jízdu požární techniky, revival kapelu Wanastowi Vjecy, kolotoče a ohňostroj.

TIPY OD SOUSEDŮ: ÚSTECKO

Válečná vřava se vrací do okolí krajského města. Na oslavu 205. výročí bojů u Chlumce, Přestanova a Varvažova přijedou vojáci v historických uniformách z ČR i z Německa.

Ač hlavní boje vypuknou v sobotu v 15.00 u Chlumce a v 16.00 u Varvažova, už v pátek vojska rozbalí ležení ve 13.00 v Ústí u OC Forum. Předcházet tomu bude slavnostní znovu odhalení dávno ztracené a letos nalezené pamětní desky rakouského dragouna Friedricha Jordana. Ta bude vystavena v Muzeu města Ústí nad Labem do 30. září.

V 18 hodin večer se koná v Císařském sále v Muzeu města Ústí nad Labem koncert folklórního souboru „Kozáci Vltavy“, který připomene tradici historických kozáckých písní. a ve 21.00 zazní salvy z děl z Větruše.

V sobotu pak na zmíněných místech proběhne rekonstrukce bitvy z roku 1813, kdy zde spojenecká vojska Rakouského císařství, Ruského impéria a Pruského království společně porazila francouzský armádní sbor a v následujících bojích u Varvažova zabránila průniku francouzských vojsk císaře Napoleona I. do Čech.

Převážně rock a heavy metal nabídne návštěvníkům festival Fírfest v horní části ústeckého Letního kina v sobotu od 12.00. Hvězdami 10. ročníku akce budou Vitacit či Vilém Čok, zahrají i domácí Sklap a New Black Jack, slavní Tony Ducháček a Garage či Angelic Project. Festival pro celou rodinu stojí na místě 250 korun, v předprodeji 180 korun. Necháte-li se zde ostříhat kadeřnictvím Cassiope, přispějete svými vlasy onkologickým pacientům.

Na akci pro děti zve v sobotu od 14 hodin koupaliště v Brné, kde Duo Jaking připravilo bublinkovou show. Uvidíte duhové bubliny v nápaditých tricích, některé z vás duo Jaking obleče do obřích bublin od hlavy k patě. A nakonec je workshop, kde každý zkusí, jaké je to být bublinářem. 

Ústecký Aeroklub zve v sobotu 1. září od 10 do 17 hodin na letiště v Podhoří na akci Ústecké nebe plné letadel. Vstup je zdarma, program láká na historická i akrobatická letadla. Pořadatelé se rozhodli pro téma 1. a 2. světové války. Návštěvníky čekají ukázky historických letadel na zemi i simulace vzdušných historických soubojů na nebi.

„Loni akce zaujala rodiny s dětmi, i letos máme doprovodný program: dětské atrakce i soutěže, pobaví YouTuberka i zpěvačka Veronika Spurná,“ ví zástupce organizátorů Milan Elšík. Kyvadlová doprava MHD Ústí sveze na akci i zpět na Rondel návštěvníky zdarma.

V sobotu se otevřou dveře stanice Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje v Petrovicích. Návštěvníky zde čeká bohatý program s již tradiční soutěží o toho nejvýš vypuštěného draka.

Na programu akce budou od 9.00 ukázky zásahové jednotky Policie ČR, od 9.40 ukázky činnosti malých hasičů, od 10.15 ukázka zásahu HZS ČR. Následovat zde pak bude od 11.00 do 12.00 samotná drakiáda, na ni pak od 12.00 do 13.00 hodin naváže opékání buřtů. Akci zde tradičně pořádá Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Nadační fond Upřímné srdce zve v sobotu k jezeru Milada na 3. ročník Běhu upřímných srdcí na jezeře Milada u Chabařovic. Pro aktivní běžce bude připravena pětikilometrová trasa, rekreační běžce čeká trasa jeden kilometr, krátké trasy jsou připraveny i pro nejmenší děti. Letos organizátoři přidávají štafetu OHK Ústí v běhu na 3 km pro tříčlenná družstva. Lze se těšit na doprovodné aktivity (koníčci, pejsci, malování na obličej, novinky v oblasti zdravé výživy, bojové hry).

Už 27. setkání obcí s názvem Čermná proběhne v sobotu v Libouchci. Akce bude probíhat na tamních sportovištích, v areálu KD Svoboda a současně i v Čermné na náměstí. Družstva nebo jednotlivci budou soutěžit v jednotlivých sportech jako malá kopaná, beach volejbal, hasičské závody, golf, stolní tenis, ale i šachy či rybářské závody. Sportovní část se uskuteční od 8 do 14 hodin, následovat bude až do půlnoci hudba a zábava.

TIPY OD SOUSEDŮ: DĚČÍNSKO

Už od čtvrtka baví Děčín literární festival Zarafest, který vstoupil do 18. ročníku. Jeho letošní motto zní Na sever! V pátek od 18.00 si mohou milovníci umění prohlédnout v Artmaterialu olejomalby na téma Bouřková situace Zdeňka Koška.

Festival vyvrcholí v sobotu v Růžové zahradě na děčínském zámku, od 15 hodin tu přivítají spisovatele a básníky Hájíčka, Stančíka, Škrabala, Ohniska, J. Topola či projekt Vejce/Eggs Olgy Stehlíkové. Zahraje též Nauzea Orchestra z Ústí.

Ve stejný den se na zámku konají i Slavnosti medu a vína. Návštěvníci se od 11.00 mohou těšit na ochutnávky, přednášky o včelách, ukázky úlů i soutěže pro děti. Těšit se mohou i pivaři, pro ně uvaří pivovar Nomád medové pivo. Zahrají Dixi DC a Cimbálová muzika Bohuslava Eliáše. 

Na nejrůznějších grilovaných dobrotách si pochutnají v sobotu mezi 10. a 18. hodinou lidé v Děčíně. Festival grilovaných jídel na Smetanově nábřeží milovníkům dobrého jídla nabídne burgery, kuřata, kolena, grilovaná masa různých druhů, grilované sýry a zeleninu, veganská jídla a další pochutiny. Akci pořádají Severočeské farmářské trhy.

O pohár města Děčín v požárním útoku se již po 51. utkají hasiči v sobotu od 13 hodin. Akce proběhne na Smetanově nábřeží, stejně jako grilování či Běh na podporu vojenského fondu solidarity a Nadace policistů a hasičů. Součástí akce bude Den záchranářů, který láká na ukázku české a německé hasičské techniky, program říční policie a psovodů městské policie či dynamické ukázky záchranářů.

Podpořit dobrou věc sportem mohou první zářijový den lidé v Děčíně. Na Smetanově nábřeží se uskuteční 2. ročník Běhu pro Vojenský fond solidarity (VFS) a Nadaci policistů a hasičů (NPaH), který proběhne od 10 hodin. Celý výtěžek ze startovného bude rozdělen a odeslán na VFS a NPaH.

O srdce Kamenné dámy se utkají hasiči v sobotu na Sněžníku. Na třetím ročníku soutěže jednotlivců hasičů bude čekat na pokoření 173 schodů rozhledny Děčínský Sněžník. Návštěvníci se dále mohou těšit na soutěž o nejlepší koláč, country kapelu COUVEJ, lezeckou stěnu či soutěže pro děti. Chybět nebude ani stánek s občerstvením.

Na pravý čerstvý moravský burčák lákají Slavnosti burčáku ve Vilémově. Na fotbalovém stadionu SK Stap Tratec Vilémov si od 18 hodin lidé budou moci vychutnat také moravskou slivovici, svařák či pivo Staropramen, ale i grilované dobroty. K tanci a poslechu zahraje Franz Lustig, na místě bude také bohatá tombola s hodnotnými cenami. Vyrazit mohou celé rodiny, děti si zařádí na hřišti.

Závěr prázdnin si lidé mohou zpříjemnit návštěvou rumburského muzea. Na sobotu 1. září tu chystají pro návštěvníky všech věkových kategorií Výlet za rumburskou historií ve stylu živých obrazů nazvaný pořádající hereckou agenturou Modua Návštěva malé Paříže severu. Nová muzejní expozice Střípky z historie doslova ožije starými příběhy a historkami.

Do pobočky Oblastního muzea v Děčíně, muzea Rumburk, mohou lidé zavítat mezi 10. a 16. hodinou, vstupy pro návštěvníky budou vždy v půlhodinových intervalech za jednotné vstupné 30 korun. Hlavní postavou celého dne bude hostinský z vyhlášené rodinné restaurace na Tolštejně, Johann Josef Münzberg.

Široké portfolio regionálních pivovarů či mimořádná prohlídka zámecké sladovny s expozicí o pivovarnictví ve Šluknově. Jak už program napovídá, ve Šluknově se chystají pivní slavnosti. Návštěvníci se mohou těšit také na koncerty kapel Heliod, Postmodern Orchestra či Discoballs. Pivní slavnosti odstartují v sobotu od 14 hodin v zámeckém parku.