„S filmaři spolupracujeme a pomáháme jim v hledání vhodných míst pro natáčení už zhruba jeden rok. Spolupráce se osvědčila, máme řadu projektů, proto nyní filmová kancelář dostává oficiální podobu," vysvětlila Barbora Hyšková z oddělení cestovního ruchu krajského úřadu, která filmovou kancelář vede.

Filmařům otevírá dveře

Kancelář spolupracuje s filmovými štáby, produkcemi, lokačními manažery a dalšími filmovými profesionály. Usnadňuje komunikaci s regionálními úřady, pomáhá ulehčit vyřizování povolení k natáčení nebo filmařům předává kontakty na místní dodavatele, hotely, dopravce či stravovací služby.
„V podstatě filmařům otevíráme dveře. Předáváme kontakty na lidi, kteří jsou ochotni s nimi aktivně spolupracovat. Zkrátka jim usnadňujeme orientaci v regionu, který neznají," popsala Barbora Hyšková.
„Postupně také budujeme síť měst, obcí, institucí i soukromých subjektů, které jsou vůči audiovizuálním produkcím vstřícné," doplnil krajský radní pro oblast zahraničních vztahů, cestovního ruchu a regionálního rozvoje Jan Szántó.

V Ústí se bude točit seriál

Kancelář pomáhá i při náboru epizodních rolí a komparzu. Na začátku srpna například hledala komparzisty pro seriál natáčený v koprodukci s Českou televizí s pracovním názvem Svět pod hlavou. Natáčet se bude v Ústí nad Labem od 13. do 21. srpna. Děj seriálu je zasazen do roku 1982 a zahraje si v něm například Ivan Trojan.
„Kromě toho s Českou televizí spolupracujeme na seriálu s pracovním názvem Most, který se bude natáčet příští rok. Posílali jsme také tipy na lokace pro další seriál, tentokrát ze středověku, nebo pro nový film Jana Svěráka Po strništi bos," řekla Hyšková.
Kancelář producentům navrhuje vhodné lokality podle jejich požadavků. Pak už záleží na filmařích, zda si místo pro natáčení nakonec vyberou. „Z Ústeckého kraje jsme už vytipovávali například prvorepublikové vily, brownfieldy, nádraží, zahradnictví, cukrovar, zaměstnanecké domky a mnohé další," podotkla vedoucí kanceláře.

Lákadlo pro turisty

S výběrem vhodných míst pro natáčení pomáhají regionální kanceláře zdarma. Filmy a televizní pořady natočené v regionu totiž podporují cestovní ruch, přínos má i samotné natáčení. Filmové štáby totiž v regionech utrácí za služby, zaměstnávají řadu místních obyvatel, využívají stravovací a ubytovací zařízení.
V zahraničí filmové kanceláře nebo filmové komise běžně fungují už desítky let. Je jich zhruba tisíc. „Jen například evropská asociace filmových kanceláří EUFCN sdružuje přes 80 většinou regionálních kanceláří z 24 evropských zemí," uvedla Ludmila Claussová, vedoucí národní Czech Film Commission. „Je skvělé, že i české regiony si uvědomují potenciál, který aktivní spolupráce s filmovými produkcemi skýtá, a snaží se je oslovovat. Ústecký kraj v tom u nás patří mezi ty nejaktivnější," dodala Claussová.
Filmové kanceláře úspěšně fungují například v Karlovarském kraji, Jeseníkách, Liberci nebo Ostravě. Karlovarský kraj byl dějištěm pro nový seriál České televize Rapl, který půjde do vysílání už za pár týdnů, v Liberci natáčeli historický seriál Číňani či Disney ABC Studios a za pár týdnů se do obou míst chystá oscarový režisér Ron Howard s americkým seriálem o Albertu Einsteinovi.