Meteorologové vyhlásili smogovou situaci ve středu v 2:08 ráno. "Na některých stanicích překročil čtyřiadvacetihodinový klouzavý průměr koncentrací polétavého prachu PM10 informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový ve dvou po sobě následujících dnech," uvedl ČHMÚ. To dnes v 8:00 ráno platilo ještě v Tušimicích, Chomutově, Mostě, Teplicích a Krupce. Na většině stanic už ale aktuální koncentrace klesají. Pro odvolání smogové situace se ale musí snížit i celodenní průměr.

Smog může zhoršit i nemocnost. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, malé děti a starší lidé by se venku měli zdržet zvýšené fyzické zátěže. "Prachové částice mohou podráždit sliznice dýchacích cest, které jsou pak náchylnější k infikaci různými druhy virů, včetně chřipkových," řekl ČTK ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal. Podle posledních informací z pátku bylo v Ústeckém kraji 10.764 nemocných chřipkou, oproti minulému týdnu jejich počet vzrostl o 5,5 procenta.

Vedení Ústeckého kraje ve středu požádalo řidiče aut, aby pokud možno nevyjížděli, protože emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého.(čtk)