„V každém městě od Varnsdrorfu až po Klášterec může vypuknout problém v kteroukoli denní hodinu. Mám obavu, aby právě toto zařízení, do něhož přijdou lidé, o kterých nic nevíme, situaci ještě nezhoršilo," nechal se slyšet hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Situaci kolem vyloučených lokalit se podle něj kraji podařilo relativně stabilizovat. Přesto se hejtman bojí, aby se znovu nevyhrotila. Policie prý posílí svá oddělení v blízkosti Drahonic, zejména to v Podbořanech, ale i ostrahu samotného zařízení. To bude od pondělí sloužit běžencům.

Bubeníčka překvapilo, že na otevření bývalé věznice se našly peníze. „Když jsme se bavili o tom, že je potřeba rozšířit vězeňskou kapacitu, protože některé věznice v Ústeckém kraji jsou na hranici kapacity nebo jsou přeplněné, tak jsem se dozvěděl, že na obnovu Drahonic nejsou peníze. A najednou na toto zařízení peníze jsou," upozornil hejtman.

Drahonice sloužily jako věznice do roku 2013, pak byl areál prázdný. Stát už dříve odhadl náklady na úpravy na tři miliony korun.

Podle údajů Správy uprchlických zařízení bylo k 1. říjnu v zařízeních pro zajišťování cizinců 750 lidí. Zařízení pro zajištění cizinců fungují už v Bělé - Jezové na Mladoboleslavsku, Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.