„Prioritně řešíme nápravy špatných a havarijních technických stavů, hygienické výměry a energetické úspory,“ řekla Hanáčková. Vloni kraj mohl dát na opravy škol ještě o 92 milionů více, protože mu zbyla část prostředků z předchozího roku.

Největší investice, a to více než 158 milionů korun, čeká areál Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Ústí nad Labem. Kraj na ni dostal dotaci přes 147 milionů od ROP Severozápad. Za dalších více než 5,4 milionu korun kraj škole zateplí dílny.
Na téměř 43 milionů Kč přijde kraj oprava domova mládeže u děčínské Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy stavební.
Za 14,5 milionu opraví sociální zařízení ve Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole v Chomutově, podobná rekonstrukce čeká i Vyšší odbornou školu a Střední průmyslovou školu stavební v Děčíně.

Tam opraví i rozvody a kanalizaci, což přijde na 10,5 milionu.
Novou vzduchotechniku v kuchyni bude mít sloučená Vyšší odborná škola ekonomická, sociální a zdravotnická, Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Střední zemědělská škola v Mostě. Kraj bude stát 4,1 milionu korun.

Milionové investice

Oprav se dočkají i dvě gymnázia. V Bílině na Teplicku opraví kraj budovu školy a tělocvičnu, která patří odloučenému pracovišti Podkrušnohorského gymnázia v Mostě. Projekt počítá s investicí přes 21 milionů korun. Litvínovské gymnázium opraví střechu za 2,9 milionu korun.
Proti slučování se ale často staví ředitelé, učitelé i žáci z některých škol, často mají pocit, že se jednalo o nich bez nich. Kraj totiž nechal na středních školách, aby samy navrhly optimální způsob sloučení v regionu.

Věděli o tom?

Projekty ale nemusely schválit všechny dotčené školy, navrhlo je většinou jen vedení jedné z nich. Někteří ředitelé se tak dozvěděli až ze zápisu z krajské rady, že jejich školu kraj chce sloučit s jinou. Na nový projekt ale většinou už bylo pozdě.
V Děčíně tak například kraj sloučil obchodní akademii s gymnáziem, na červnovém krajském zastupitelstvu proti tomu marně demonstrovalo několik stovek žáků především z gymnázia za podpory vedení města.
Podobnou situaci řešilo i gymnázium v Klášterci nad Ohří, Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem nebo Střední průmyslová škola ve Varnsdorfu. (čtk)