Předpokládaný objem prostředků na restaurování vnitřního vybavení a opravy historických budov je šest milionů korun. Program záchrany památek na letošní rok schválili zastupitelé.

Účelem dotace je podle zveřejněného programu zachování kulturně-historického charakteru a výpovědní hodnoty kulturního dědictví. Podpora se týká památek, které souvisejí s nominací na zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Šanci získat peníze na opravu staveb tak má Žatec nebo Krupka, obě města na severu Čech o zápis na seznam UNESCO usilují.

Podpora se týká i ohrožených architektonických a historických kulturních památek. Vlastníci mohou žádat o dotaci na opravy hradů, zámků, církevních staveb, lidové architektury, hodnotné městské architektury, historické zeleně, technických památek, restaurování plastik a vybavení interiérů a dalších objektů prohlášených za kulturní památku.

Dotace od kraje může pokrýt až 70 procent nákladů, ve výjimečných případech i veškeré náklady.

Finanční podpora má, jak je uvedeno v programu, snížit vysoké procento nejohroženějších památek.

Ohroženo je v kraji 145 památek

Na seznamu ohrožených památek, který vytvořil Národní památkový ústav (NPÚ), je v Ústeckém kraji 145 položek. Jsou mezi nimi kostely, kapličky, venkovské usedlosti, zámky, větrný mlýn v Siřejovicích na Litoměřicku, jezdecká kasárna v Mostě nebo třeba arboretum na zámku Jezeří na Mostecku. Právě zámek Jezeří potřebuje peníze podle NPÚ asi nejvíc.

Ročně NPÚ dá na opravy několik desítek milionů korun. V roce 2014 do obnovy památek v Ústeckém kraji ústav investoval 22 milionů korun, dalších zhruba 200 000 korun jsou průměrné roční provozní náklady na jednu památku. Kasteláni hledají i jiné zdroje financování oprav. V Krásném Dvoře na Lounsku, kde je také zámek, loni začala oprava rozhledny v anglickém parku, která byla řadu let v havarijním stavu. Dotaci na rekonstrukci ve výši 13 milionů korun dostali památkáři z norských fondů.

Žádost je možné podat do 1. února

Na obnovu drobných památek, jako jsou kapličky, křížové cesty, smírčí kříže, sochy, kašny či pomníky, poskytne kraj půl milionu korun. Termín pro podání žádostí o dotaci je také 15. leden až 1. únor. Od roku 2011 se opravilo 59 drobných památek.