Turistická zařízení v celé zemi letos hlásí výrazně živější léto, během nějž přijelo zhruba o deset procent víc hostů. A o Ústeckém kraji to platí prakticky dvojnásob - počet hostů se proti minulému létu zvedl o 19,1 procenta, počet přenocování dokonce o 21,8 procenta. Region přitom nemá žádný velký magnet, který by přitahoval zahraniční turisty, a velké popularitě se netěší ani mezi domácími. Když se přidaly následky povodní v roce 2010, začal si předávat pozici nejméně navštěvovaného kraje s Pardubickým. Letos v létě za sebou nechal i Vysočinu a Olomoucký kraj.

Hoteliéři si letos na návštěvnost nestěžují, ale do radosti mají daleko. Růst počtu turistů podle nich způsobily nižší marže. Svůj podíl na tom podle nich mají i slevové portály, na nichž musejí tlačit cenu co nejníže. "Co slyším od hoteliérů z regionu, tak návštěvnost se zvedla, ale obraty zůstávají skoro stejné. Lidé prostě zchudli a hotely se tomu musely přizpůsobit, aby nezůstaly prázdné," řekl ČTK starosta Hřenska a místní hoteliér Jan Havel.
Specifikem Ústeckého kraje je i výrazně větší zájem cizinců. Když se odečte Praha, v celém Česku tvoří asi jednu čtvrtinu návštěvníků hotelové klientely, zatímco v Ústeckém kraji to je třetina. Mezi červencem a zářím to bylo letos 50.974 návštěvníků, což je ve srovnání regionů osmé místo. Největší podíl mají tradičně Němci, jichž přijelo zhruba 21.000, v řádu tisícovek se ale dají počítat i Nizozemci, Švédové, Slováci a Poláci. Turistů ze starých zemí EU ale obecně za posledních deset let spíš ubylo a na jejich místo aspoň částečně nastupují Češi, ale i Rusové nebo Asiaté.

"Dřív k nám hodně jezdili Holanďané, ale ti dneska objevili spíš jižní Čechy. Teď k nám jezdí hlavně Pražáci, Středočeši anebo lidé z dalších velkých aglomerací," řekla ČTK na konci července Lenka Jirkovská z kempu U Hráze na přehradě Nechranice.
Od ledna do konce září přijelo do Ústeckého kraje už 300.657 turistů, oproti loňsku o 10,2 procenta víc. Je to nejvíce od začátku hospodářské recese v roce 2009 a ve srovnání posledních deseti let celkově šesté místo. (čtk)