„Kapacitu závodu jsme rozšířili na 3 600 běžců, bude to vrchol seriálu běžeckých mítinků RunCzech. Polovina kapacity už je vyprodána," řekl koordinátor závodu Tomáš Mirovský.

Závod letos dozná jen drobné úpravy tratě. „Unikátní průběh průmyslovým areálem Spolchemie zůstane, změní se však otočka v ulici U Vlečky, na východní části trasy odpadne stoupání k fotbalovému hřišti," vysvětlil Tomáš Mirovský.

Součástí akce bude i tradiční český pohár v handbike. Rozšíří se i počet účastníků DM rodinného běhu. Na tříkilometrovou trať se může vydat až 2 500 malých i velkých běžců včetně rodičů a prarodičů s kočárky.

Závodu se zúčastní i primátorka Věra Nechybová. „Nemám sice takovou kondičku jako lidé, kteří si troufnou na půlmaraton. Ale chci zkusit rodinný běh, vydám se na něj s vnučkou v kočárku. Tedy jestli v něm po celý závod vydrží sedět," slíbila primátorka Nechybová.

Vrcholná sportovní událost je organizačně i finančně náročná. Organizátoři i letos počítají s pomocí dobrovolníků, kterých by potřebovali až osm set. „Bez nich se to nedá zvládnout, spolupracujeme s Dobrovolnickým centrem, které odvádí skvělou práci," ocenil Tomáš Mirovský.

Rozpočet závodu překročí osm milionů korun. Výraznou měrou přispějí sponzoři, mezi které patří i město a Ústecký kraj. Ústí nad Labem podpoří půlmaraton 300 000 korunami. Ústecký kraj dá více než osm set tisíc korun. „Považujeme tento závod za rodinné stříbro kraje, proto jsme se rozhodli pro systematickou podporu," uvedl náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

Na závod se chystá i přední český běžec Jan Kreisinger, který doufá, že jeho účasti v Ústí nad Labem bude předcházet olympijské zápolení v Brazílii.

„Chtěl bych se pokusit zdolat český rekord závodu, což je něco přes hodinu a pět minut, řekl Jan Kreisinger.