Co najdete v článku
- Jaké jsou skutečné důvody, pro které Ústí nad Labem plánuje investovat 70 milionů korun do koupě bytů od kontroverzního developera?
- Proč opozice kritizuje plán města na rozšíření bytového fondu a jaké otázky hodlá klást na nadcházejícím zastupitelstvu?
- Jaký vliv měl developer Jaroslav Třešňák na proměnu lokality U Jeslí a co to znamená pro budoucí bydlení v této oblasti?

Město chce koupí rozšířit svůj bytový fond. „V bytech budou bydlet lidé na základě standardních nájemních smluv,“ přiblížila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová s tím, že Ústí nyní disponuje 641 obecními byty, nově by jich tak vlastnilo 685.

Město požadovaných 70 milionů korun zaplatí v pěti splátkách. K první splátce ve výši 30 milionů korun dojde při podpisu kupní smlouvy, čtyři další splátky budou ve výši 10 milionů korun splatné každý rok do konce ledna.

Současným majitelem bytových jednotek je podnikatel Jaroslav Třešňák s manželkou. Reportérovi Ústeckého deníku prozradil, že plány měl původně jiné.

Zničené kontejnery a jejich okolí v Bystřanech.
V Bystřanech škodí žhář. Škoda jde k milionu korun. Neviděl ho někdo?

„Chtěl jsem byty nabídnout svým zaměstnancům, ale sešlo z toho. V Teplicích jsem teď postavil 200 bytů a stavím stovky dalších. Ty ústecké jsou po rekonstrukci, zateplené, mají novou střechu. Městu jsem i vyšel vstříc se splátkami,“ řekl Jaroslav Třešňák.

Domy se nacházejí v Předlicích kousek od zastávky MHD Průmyslová, místo je na hraně vyloučené lokality. Okolní domy jsou v katastrofálním stavu a ani tyto opravené, které město chce koupit, zevnitř nevypadají půvabně.

Řidičský průkaz, ilustrační foto
Jezdil po Teplicích s padělaným řidičákem, přišlo se na to až při nehodě

Přátelskou atmosféru zde také nehledejte, reportérovi Ústeckého deníku bylo ve středu ráno důrazně řečeno místními, že zde nemá co pohledávat. Na dotaz, zda s nimi například někdo o změně majitele jednal či zda ji vítají, odpověděli mávnutím rukou a dodatkem, že jim je to jedno.

Podle Třešňáka bydlí lidé v domech na základě krátkodobých nájemních smluv, které se obnovují po třech měsících. „Jsou tam lidé, kteří takhle žijí i deset let, jsou slušní,“ nastínil zavedený systém.

Opozice má výhrady

K plánu města koupit byty se Ústeckému deníku vyjádřil i senátor a opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO! Ústí). Rozšiřování bytového fondu je podle něj vhodné zejména pro možnost ovlivňovat bytovou politiku, ale jako velmi problematickou vidí v tomto případě cenu, lokalitu i záměr města, jak s byty naloží.

„Informace jsme jako opoziční zastupitelé zatím nedostali k dispozici, na zastupitelstvu se po nich rozhodně budeme ptát. Co lze ale už nyní z kusých dat vydedukovat, je, že cena za jeden byt vychází na zhruba 1,6 milionu korun, což mi připadá pro danou lokalitu naprosto nepřiměřené,“ uvedl Martin Krsek.

Miloslav Hereit
Sever Čech pláče. Zemřela uznávaná trenérská legenda. Vedla i hrdiny z Nagana

Pozastavil se také nad jménem vlastníka, od něhož radnice chce byty koupit. „Jaroslav Třešňák je tatáž osoba, která se zasloužila o snížení hodnoty dané lokality. Nejdříve tu léta nechával rozpadat a vybydlovat areál bývalé sklárny z roku 1876, aby ho pak zboural a na jeho místě vystavěl obří haly, které tu provozem kamiónů rozhodně kvalitu bydlení nevylepší,“ popsal Krsek.

„A teď mu město po tom, co sám svými aktivitami léta devalvoval hodnotu nemovitostí v okolí ulice U Jeslí, vše vynahradí vykoupením za 70 milionů korun. Velmi mi to připomíná „výhodný“ nákup díry na Mírovém náměstí,“ doplnil Krsek. Nákup onoho rozestavěného objektu, takzvané díry, vyšel magistrát na 73 milionů korun. (psali jsme ZDE)

Kromě byznysu, v rámci kterého Jaroslav Třešňák v Chorvatsku postavil třeba luxusní hotel, je veřejnosti známý i tím, že v roce 2017 pomáhal Miloši Zemanovi v prezidentské kampani. Třešňák od prezidenta Zemana obdržel před dvěma lety medaili Za zásluhy I. stupně, a to za zásluhy o stát v oblasti kultury. Stojí v čele gigantického holdingu JTH. Sám o sobě říká, že je obyčejný stavař a že se považuje za čističe měst.

Tohle vás také zaujme:

Vražda jak z hororu v Teplicích

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín
Více zde: Dealer měl v Teplicích zabíjet nožem i sekerou, je ve vazbě