"Bude vypsáno výběrové řízení, do té doby organizaci povede někdo, koho pověří rada města," řekl Mandík. "Vrátili jsme před rok 2009, obnovili jsme příspěvkovou organizaci, která fungovala již tehdy a věříme, že to bude dobrá forma, která bude Činoherní studio dál rozvíjet," doplnil radní Pavel Dlouhý (ČSSD).

Město chce, aby nová organizace začala fungovat co nejdříve. "Nabídne pracovní smlouvu zaměstnancům bývalého divadla a bude jednat o tom, jak přenést představení nové struktury," doplnil Dlouhý s tím, že nové divadlo bude hledat i uměleckého šéfa.

Jako přestupek policie uzavřela napadení předsedy správní rady stávajícího divadla Jana Eichlera. Bezprostředně po jednání zastupitelstva ho udeřil herec Jiří Maryško. "Věc bude předána správnímu orgánu jako přestupek proti občanskému soužití," řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Maryško údajně policistům do protokolu řekl, že "byl natolik rozhořčen jednáním zastupitelstva, že poškozenému uštědřil výchovný pohlavek".

Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření. Podle správní rady mělo řadu nevýhodných smluv. Například bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško platili na divadelní ubytovně nájemné jen 15 korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak 150 korun měsíčně. "V létě je tam 50 procent sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě 30 korun," řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler (nez.) na zastupitelstvu. "Je to lež," reagoval Maryško na zastupitelstvu.

Kvůli neoprávněně uzavřené smlouvě s hostujícím divadlem Demago město navíc Činohernímu divadlu vypoví nájemní smlouvu ze současných prostor. Smlouvu s Demagem uzavřelo bývalé vedení Činoherního divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Za pronájem platilo Demago polovinu vybraného vstupného ze svých představení.

"Bylo to v podstatě o tom, že 50 procent dostává divadlo a 50 procent divadlo Demago a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné," doplnil Eichler. Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní divadlo nevýhodná.

Současné Činoherní divadlo míří nejspíš do likvidace. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty. Ředitel Vladimír Čepek už dříve připustil, že variantou je podat návrh na insolvenci.