Policisté již obvinili také druhého podezřelého, který se skrýval. Policisté vyšetřující trestný čin krádeže se museli bránit v sobotu 26. září proti útoku romské rodiny v zemědělském objektu v Lysci na Teplicku.

Na policisty místní Romové vzali různé tyče, došlo na házení předmětů a padly i tři výstřely z pistole. Jeden policista byl lehce zraněn.
Policie obvinila mladistvého pachatele z trestného činu útoku na veřejného činitele již 6. října, druhý pachatel se skrýval. Tomu se podařilo předat obvinění až 10. října, protože po útoku na policisty zmizel.

Mladík zranil policistu na ruce hozením nějakého předmětu. Sedmačtyřicetiletý druhý pachatel hystericky střílel pistolí do vzduchu. Předání i druhého obvinění potvrdil Daniel Vítek z teplické policie.
Svědek z místa incidentu Martin Štefl popsal pro Deník, co se stalo: „Cikáni mi ukradli materiál za dvacet tisíc a ujeli. Když jsme přijeli s policisty za cikány k nim do Lysce, začali křičet, vyhrožovat, vzali tyče a starý cikán šel do domu a vyšel ven s pistolí a dvakrát nebo třikrát vystřelil.“ Dodal, že se mu letos ztratily ze stavby domu věci již za sto tisíc korun.

Rozhořčený Štefl zdůrazňoval, ať napíšeme, že ho okradli cikáni, ne nějací diskriminovaní Romové.
Zatím co napadení policistů řeší teplická kriminálka, krádež materiálu ze stavby má na starosti policie v Bílině.

Internetové vášně


Na profesně zaměřených internetových stránkách www.policista.cz zpráva o tomto útoku vzbudila nemalé pozdvižení. K této události poslal „Markus“ komentář, který vystihuje zjednodušené pocity mnoha policistů i občanů: „…pokud cikáni nemají respekt z ozbrojených policistů. vesele je napadají, vyhrožují a dokonce střílí do vzduchu, jak se má pak cítit bezbranný občan??? By mě zajímalo, jestli se ten případ vůbec nějak šetří, nebo to Komorous s Pecinou pro zaneprázdněnost naháněním „pravicových extremistů“ nechali u ledu?“
Sdělení obvinění oběma Romům je Markusovi odpovědí.
Komediálně incident glosoval pisatel Franta2: „Apropo na ty cikány se měl zavolat AKT (antikonfliktní tým – pozn. redakce), třeba by se s nima nějak domluvili, že materiál sice nevrátí, ale přestanou bít jejich kolegy… to by snad bylo korektní, v této nové době, kdy nejde o prosazování zákona, ale o to, aby se nic nedělo (nic proti AKT).“

Z diskuze je vidět, že je zde stále ve vzduchu pocit ohrožení ze strany Romů – cikánů. Pro ty z Romů, kteří žijí zcela všedním životem jako kterýkoliv z „gádžů“, to je velmi deprimující. Každý primitivní útok typu Lysec na Teplicku opět otevírá vášně.
V internetové diskuzi dále zaznělo: „Jinak s cikány je to trošinku jinak: to jsou lidi (podle školení, které se nám dostalo, aby z nás nebyli rasisté), kteří v dětství neposlouchají od rodičů pohádky o princeznách, králích a dracích, ale o tom, jak očůrat gadže. Tak je tak berte. Oni jen zkouší, jako malé děti, kam až můžou zajít. Zbitím dětí oni nevyhrožují, že by vám je chtěli zbít do〜opravdy. Cikáni svoje děti velmi milují a tohle je pro ně nejhorší možná výhrůžka, tak ji praktikují i sami vůči jiným. Oni se skutečně cítí ukřivděni, protože to slyší od pseudohumanistů z televize a rádia každý den. Tito lidi v podstatě nemyslí na budoucnost, žijí jen přítomností.“

K čemu došlo?

Vraťme se k situaci v Lysci. Policie přijela k zemědělské usedlosti kvůli podezření z krádeže. Štefl, majitel rozestavěného domku z Hradiště na Teplicku, přistihl několik osob s autem při krádeži věcí ze stavby.
Podle registrační značky automobilu se mělo jednat o auto, jehož majitel měl bydlet v Lysci.
Podle neoficiálních informací z Teplicka údajně Romové z Lysce podloudně obchodují v Teplicích s různými věcmi ukradenými na stavbách.
Policista, který si nepřál být jmenován, uvedl, že v okolí je skupinka podezřelých Romů známá a lidé se jich obávají. Bojí se jich například i lidé v blízkých Kostomlatech.
. . .