Radní navrhli přejmenovat náměstí už čtyři dny po Havlově smrti. "Na svém posledním letošním zasedání rozhodla rada města na návrh člena radního Zdeňka Svobody doporučit zastupitelstvu města změnu názvu Mírového náměstí v Bílině na náměstí Václava Havla," uvedl 22. prosince mluvčí města Karel Schön.

Dnes ale Svoboda návrh stáhl z programu zastupitelstva. Mírové náměstí je hlavním náměstím v centru patnáctitisícového města, změna adresy by se tak dotkla mimo lidí bydlících v domech okolo náměstí také například hotelu, kulturního centra, knihovny, školy, banky nebo několika restaurací. Právě komplikace se změnou jména náměstí vedly radu města k tomu, aby návrh ještě zvážila. Navíc by prý taková iniciativa měla vyjít spíš z řad obyvatel města.

Z podobných důvodů odstoupili od původního záměru pojmenovat po Havlovi nově vznikající knihovnu i v Děčíně. Tam by situaci navíc komplikovalo i to, že jedna Knihovna Václava Havla již vznikla v Praze. Navíc se proti takovému pojmenování zvedla i vlna nevole občanů, knihovna za 168 milionů korun tak bude v červnu na nábřeží Labe nejspíš slavnostně otevřena bez Havlova jména.

Havlovo jméno zatím v regionu nese park v Litoměřicích a od července ho ponese také nově rekonstruovaná ulice v Kadani na Chomutovsku. Jeho jméno mohlo nést i dnes Kostelní náměstí v samém centru Ústí nad Labem. Návrh ústeckého primátora Víta Mandíka (ČSSD) ale radní za ODS v prosinci nedovolili ani zařadit na program jednání rady. Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) ČTK sdělil, že se to zdá být občanským demokratům populistické. Ústecká městská rada se v lednu shodla na tom, že uspořádá mezi lidmi anketu, jestli a zda vůbec chtějí, aby nějaká budova, ulice či náměstí ve městě nesla jméno Václava Havla. (čtk)