Starosta Bíliny a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček připomněl spojení města, jeho obyvatel a dolů, které je dané historicky a bude platit i do budoucna. Horníky, jejich rodiny a občany města přijeli pozdravit i zástupci partnerských měst. Bdít nad nimi má i patronka horníků, svatá Barborka, kterou převzal starosta Bubeníček od ředitele Severočeských dolů Iva Pěgřímka. V rámci slavnostního zahájení došlo i na ocení těch, kteří se o rozvoj města nejvíce zasloužili. Pavla Šiklová a Václav Janouch za letitou podporu sportu a sportovců, Jaroslava Jeriová, legenda místního DDM za mimoškolní práci s dětmi a Pavel Říha za přínos v oblasti kultury.

Součástí oslav Dne horníků byla výstava o historii hornictví a křest knihy Zdeňka Dvořáka.

Návštěvníci si se zájmem prohlíželi ukázku dobových řemesel, děti si mohly vyzkoušet, jak se na kamenném mlýnku vážícím 60 kilo mele obilí, nebo vyrazit minci. Stánek tu měl i Dům dětí a mládeže, kde si mohly vybrat z pestré nabídky zájmových kroužků na nový školní rok.

Na pódiu se střídaly kapely, program byl pestrý, o jídlo a pití nebyla nouze a i počasí vydrželo, takže kdo se přišel podívat, určitě neodcházel zklamaný.(ot)