Projekt bílinské audiostezky pochází z dílny Sdružení Bílina 2006 a vznikl za finanční pomoci města Bílina.
Jak uvedl v Bílině u prezentace novinky médiím Jan Beneš z autorského sdružení, projekt se bude i nadále doplňovat a aktualizovat. Není vyloučeno, že se v budoucnu postupně objeví i v dalších městech a obcích teplického okresu.

Audiostezka Bílinou je projekt naučné stezky, která nyní zahrnuje 20 objektů. Je určena návštěvníkům města i rodilým Bíliňanům. „Průvodní texty jsme nahráli jako zvukovou stopu ve formátu MP3, kterou doporučujeme poslouchat přímo u jednotlivých objektů,“ podotýká k projektu Jan Beneš.

Barevnou mapu s označením a popisem jednotlivých objektů si můžete zdarma vyzvednout v Informačním centru v Galerii Pod Věží v Bílině, nebo si můžete zdarma stáhnout mapu ve formátu PDF přímo na stránkách sdružení.

Zde také autoři píší, že projekt Audiostezky Bílina vznikl díky inspiraci teplické audiostezky, která je o půl roku starší.
Jan Beneš z o.s. Bílina vysvětlil, že výhodou audiostezky je její široké využití. Poslouží nejen turistům, ale i místním občanům a třeba také školákům. Zájem o něco podobného projevily už i některé okolní obce. Rády by se přidaly se svými zajímavostmi. Vizí do budoucna proto je, že by postupně mohlo dojít k propojení a vytvoření velké audiostezky.

Vyžívat audiostezku mohou turisté i občané toho konkrétního města, ve kterém je. Stezky nemají odborný charakter, ale spíše se snaží lidem přiblížit historii nebo památky populární formou.

Projekt audiostezky odstartovaly jako první v rámci republiky Teplice. Nejbližší podobnou stezku má až Vídeň.
Naučná stezka v Teplicích mapovala původně 33 vybraných míst, dnes už jich je 66. V Informačním centru v Teplicích na Benešově náměstí je k dipozici mapa s vybranými zajímavostmi. Ke každému místu si turista nebo i místní občan může z internetové stránky www.audioteplice.cz stáhnout do telefonu nebo přehrávače komentář ve formátu MP3. Když pak podle mapky prochází Teplicemi, pouští si jednotlivé charakteristiky historicky zajímavých míst.

„Od projektu si slibujeme, že zaujme i mladší generaci. Do audiostezky jsme zařadili i objekty, které mladí už neznají,“ říká Jakub Mráček, zástupce o.p.s. Pro polis, z jejichž dílny pochází teplický projekt. Projekt má zajímavý vývoj a v Deníku se k němu vrátíme podrobněji.

Bílinskou audiostezku najdete také v internetu, k dispozici je na stránkách místního Sdružení Bílina 2006 (bilina2006.cz/audiostezka). Na stránkách sdružení se můžete podívat i do složky ze zákulisí natáčení. Dozvíte se také , že byly texty přeloženy do němčiny. „Každé zastavení na mapě města má navíc na webu i textovou podobu.