Po úspěšném loňském i předloňském odchytu divokých holubů nainstalovali na střechy bílinských budov klece na odchyt holubů. Město se tak snaží regulovat výskyt ptáků, kteří poškozují stavby ve městě a jsou nositeli řady onemocnění.

Odchyt spojený s likvidací přemnoženého druhu potrvá 6 týdnů. V loňském roce bylo odchyceno 112 kusů holubů a v roce 2011 se podařilo odchytit celkem 272 kusů holubů.

Populace se však velmi rychle rozrůstá, neboť holubi vyvádějí mláďata několikrát ročně. Napadení objektu holuby je ze zdravotnického i hospodářského hlediska minimálně stejně nebezpečné jako napadení potkany.

Proto je omezování populací obou těchto škůdců ve městech nezbytné a stejně důležité. Během loňského roku se ptáci opět přemnožili a na odboru životního prostředí se vrší stížnosti obyvatel města, v jehož domech holubi nacházejí vhodné úkryty.

Odchyt holubů se provádí v zimním období, kdy se ptáci houfují a lze je také snáze nalákat na potravu. Klece, v nichž je nasypáno zrní, jsou nejprve několik dní otevřené. Když si holubi na toto krmení navyknou, uzavřou pracovníci odchytové firmy výletové otvory klecí. Lapené ptáky pak, v souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, usmrtí.

Klece byly nainstalovány na budově jídelny v Nábřežní ulici, a dále se budou postupně přemísťovat i na jiné objekty ve městě (např. Za Chlumem č.p.786). Tam zůstanou do konce měsíce února.

Proti holubům zbrojili také v Teplicích

V Teplicích se před lety rozhodli bojovat s holuby přírodní cestou. Ornitologové zde vysadili šest sokolů stěhovavých, přirozených nepřátel holubů.

V současné době jsou sokoli již dávno pryč. Holubi jsou ale v Teplicích stále.

Teplický magistrát se proti náletům holubů bránil různými opatřeními. Na okna budovy radnice nechalo vedení města instalovat speciální ostny, které bránily holubům v tom, aby sedali na okna. Především nad vchodem do úřadu, kde výkaly v lepším případě znečišťovaly schody.

V Teplicích se holubi soustřeďují především na náměstí Svobody a nebo Benešově náměstí. Jejich oblíbenou lokalitou je také prostor u budovy hlavního vlakového nádraží.

V letních měsících se slétávají i do parků. Přestože je nařízením obce zakázáno holuby krmit, někteří lidé, především ti starší, to nedodržují. Ale právě nadrolené rohlíky vysypané u keřů na Benešově náměstí, jsou tím, co holuby drží na tomto místě v centru Teplic.(pem, ksch)