„Vítáme budoucí žáky základní školy a naše budoucí klienty," zvala dál děti z mateřinky ředitelka Domova důchodců v Bystřanech Miroslava Barešová.


V BYSTŘANECH SE SEŠLA DVĚ VÝROČÍ K OSLAVĚ


Mateřská škola slavila společně s herci Divadla V Pytli 35 let své existence a Domov důchodců 20 let pod správou obce Bystřany. A protože děti jsou častými a vítanými hosty místních seniorů, kterým chodí svým zpěvem, tancem a básničkami i účastí na společných projektech zpestřit jejich dny, slavili všichni společně. Ostatně heslo: „V Bystřanech žijeme spolu," které bylo na plaketách, zdobících teď nejen školku, školu, radnici a domov důchodců, ale v malé formě zkrášlilo i košile a halenky všech, kdo se oslav zúčastnili.

Domov důchodců Bystřany.


ZPÍVALI DĚTI, SENIOŘI I PERSONÁL DOMOVA


Velký potlesk seniorů, ale i rodičů a sourozenců, kteří přišli povzbudit své ratolesti, si vysloužily děti z mateřinky za své písničky a básničky. Na oplátku jim sbory Bystřanka a Žabka, které tvoří klienti domova a personál, představily malou ukázku ze svého repertoáru.
Zatímco si děti pochutnávaly na melounu a připravených sladkostech, starosta Bystřan Ivan Vinický společně se svým hostem, hokejistou Jiřím Šlégrem přestřihli pásku u nové přístavby domova důchodců.

Domov důchodců Bystřany.


JEDNOLŮŽKOVÉ POKOJE ZAJISTÍ SENIORŮM VĚTŠÍ KOMFORT A SOUKROMÍ


„Přístavbou, která začala na podzim loňského roku, vzniklo 24 jednolůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením, po osmi v každém patře a také příjemná teráska s posezením. Až proběhne kolaudace, pustíme se do zařizování pokojů a v říjnu už by měly být zabydlené," informovala ředitelka bystřanského domova Miroslava Barešová.
I když o umístění do bystřanského domova je velký zájem a více než tři stovky zájemců prakticky z celé republiky evidují v pořadníku, důvodem přístavby nebylo zvýšení kapacity.


„Chceme zlepšit komfort ubytování a zajistit našim klientům větší soukromí," vysvětluje Miroslava Barešová. „Máme hodně dvou a třílůžkových pokojů. Elektrické zvedací postele zaberou 2 m čtvereční, navíc potřebují mít klienti v pokoji chodítko, takže tu chybí prostor. Proto je takový zájem o jednolůžkové pokoje." Podotýká ovšem, že ne pro každého klienta je jednolůžkový pokoj tou správnou volbou. Někdo potřebuje častou komunikaci a izolace by byla na škodu. Nové jednolůžkové pokoje jsou větší, než stávající dvoulůžkové, takže v případě manželského páru nebude problém, aby pokoj obývali společně.

Domov důchodců Bystřany.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Domov důchodců v Bystřanech ve zkratce:

* V Domově pro seniory je 100 klientů, Domov se zvláštním režimem má kapacitu 97 klientů. Další více než tři stovky zájemců evidují v pořadníku. Nezbývá jim než čekat, až se tu nějaké místo uvolní. 


* Zřizovatelem domova důchodců je obec Bystřany. Čtyřpatrová budova, ve které jsou jedno až čtyřlůžkové pokoje, prošla zásadní rekonstrukcí, trvající sedm měsíců a probíhající za plného provozu, v roce 2007. Byla rozdělena do několika etap a stála téměř 80 milionů korun.


* Právě dokončená přístavba má uspokojit zájem klientů o jednolůžkové pokoje. Jde o investici za více než 26 milionů korun. „Dvacet milionů je z dotace, zbytek z vlastních rezerv obce a domova důchodců," uvedl k největší investiční akci bystřanský starosta Ivan Vinický.


* V Bystřanech žijeme spolu – to je heslo na plaketě, kde dvojice dětí symbolizuje nejmenší děti ve školce, strom základní školu, znak obec a vše zastřešuje modrý deštník, symbolizující domov důchodců.