Pomoci s nalezením památného vozíku mohou také čtenáři Teplického deníku. „Při příležitosti výročí první písemné zmínky se plánuje připomínka hornické tradice v podobě pomníčku. V minulosti na Cínovci pomník býval a jeho součástí byl i poslední vytěžený vozík ze dne 21. listopadu 1990. Tento vozík ale zmizel neznámo kam,“ poznamenal historik Jiří Kašpar.

„Pokud má kdokoli nějaké informace k vozíku, tak mě může kontaktovat na mailové adrese jiri.kaspar@ post.gymtce.cz,“ dodal Kašpar.

Historie Cínovce je hodně bohatá a těžba cínu k ní neodmyslitelně patří, stejně jako k nedaleké Krupce. „Právě krupští horníci při hledání nových ložisek dorazili do prostoru Cínovce, kde objevili bohatá cínová ložiska. První písemná zmínka se váže k datu 22. listopadu 1378, ale v nedávné době došlo k nálezům pramenů, které potvrzují, že Cínovec existoval už roku 1315,“ připomněl historik Kašpar.

Důležitým atributem Cínovce je rovněž jeho poloha na česko-saské hranici. „Ta byla vytyčena už roku 1459, kdy se na tzv. chebské schůzce setkal král Jiří z Poděbrad se saskými vévody Fridrichem a Vilémem a dohodli se na hraničním vytyčení Čech a Saska, které v podstatě platí dodnes,“ řekl starosta Dubí Petr Pípal.

Právě příhraniční poloha tvoří významnou roli v minulosti této oblasti. „Cínovec byl a stále je spojnicí mezi Čechami a Německem, a to od dob staré formanské cesty, která tudy procházela a vedla do Drážďan až do 20. prosince 2007, kdy Česko vstoupilo do Schengenského prostoru, a na Cínovci tak po staletích zanikl hraniční přechod,“ doplnil starosta Dubí, k němuž se Cínovec spolu s Mstišovem připojil v roce 1980.

Co se týče těžby, podle starosty ještě Cínovec neřekl poslední slovo. „Nyní zde pokračuje průzkum rudného ložiska a je velice pravděpodobné, že se zde opět otevře těžba rud, která na Cínovec historicky patří,“ pronesl Pípal.

Hornickou minulost zde připomíná příhraniční hornická stezka, naučná stezka Přední Cínovec, zřícenina Loupežného hrádku, ale i propady, haldy a štoly na Cínovci a v Jezerním dole.