„Nejdůležitější je, aby si majorita a minorita spolu povídaly. Aby si povídaly s radnicí, aby řekly, co jim vlastně vadí. Myslím, že ty dvě hodiny dnes byly velmi dobré pro to, aby se taková komunikace nastartovala nebo aby se zase vrátila," uvedl Pecina po pátečním jednání.

Duchcov navštívil už před dvěma týdny a tehdy slíbil, že se sem vrátí a zprostředkuje jednání u kulatého stolu. Jako hlavní problém Duchcova tehdy označil to, že spolu jednotlivé strany nedokážou komunikovat.

Podobná setkání by se v Duchcově měla pravidelně opakovat, Pecina uvedl, že se těch počátečních pravděpodobně zúčastní. Ze strany ministerstva vnitra také zaznělo, že by v Duchcově měli od října působit čtyři asistenti prevence kriminality.

„Myslím, že je smutné, že jsme potřebovali až ministra, abychom se sešli s místními Romy," komentovala jednání starostka Duchcova Jitka Bártová. Dodala, že vzájemná diskuse majority a minority by v Duchcově měla pokračovat. „Mám radost, že jsme se shodli i se zástupci místních Romů, že je důležité začít u dětí. Že si každý musí začít vychovávat své děti. To můžeme začít každý doma hned," podotkla.

Zástupce zdejších Romů František Chochola řekl, že podle něj přineslo jednání pozitiva, připustil, že by se Romové mohli účastnit i dalších setkání.

Podobnou schůzku, kterou počátkem srpna organizoval krajský úřad, odmítli kvůli tomu, že sem byli pozváni i zástupci radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Od květnového incidentu se v Duchcově konala čtyři protiromská shromáždění, naposledy 24. srpna. Při červnové akci svolané DSSS tu policisté při zásahu použili vodní dělo i slzný plyn. (čtk)