Částí Hrobu se minulý týden valila voda, praskl tam totiž flájský přivaděč. Tamější radnice řešila, jak informovat lidi o mimořádné události. Městský rozhlas byl zrovna mimo provoz, tak se hodil mobilní rozhlas. Jenže většina lidí není do systému přihlášena. Vedení města to chce změnit.

POMOHOU VOLBY PREZIDENTA?

„Někteří lidé mi psali SMS na mobil, co se děje. Odpovídal jsem, že aktuální informace o prasklém přivaděči a omezených dodávkách pitné vody máme na webu a našem profilu na Facebooku. Kdyby byli přihlášení do systému mobilního rozhlasu, tak informace dostanou rychle do mobilu či e-mailu,“ říká starosta města Hrob Karel Hirsch.

Podle něj se do mobilního rozhlasu zatím přihlásila asi pětina obyvatel. K lepším číslům mají radnici pomoci nadcházející prezidentské volby. „Po zkušenosti s havárií jsme se rozhodli vydat opět přihlašovací leták do systému. Jeho distribuci jsme spojili s roznosem volebních lístků,“ vysvětlil Hirsch.

Radnice tak reagovala i na kritiku na sociálních sítích, že o valící se vodě ulicemi města lidé nevěděli.

Registrace je pro Hrobské zdarma. Provést ji lidé mohou i on-line na webu města. V mobilním rozhlasu vidí Hirsch větší budoucnost než v tom klasickém městském.

„U městského rozhlasu jsme provedli potřebnou technickou kontrolu. Kvůli revizi několik dnů stál. Rušit ho nebudeme. Při velkých požárech či povodních má hlášení každou hodinu z amplionu svůj smysl. Ale máme 21. století a skoro každý člověk má mobil. Poslat mu tam krizové informace je adresnější,“ uvedl starosta.

„Přečte si to v práci či ve škole a zařídí se podle toho. Nemusí pak být doma a poslouchat u otevřeného okna,“ nechal se slyšet starosta Hirsch.

DOBRÉ ZKUŠENOSTI Z DUCHCOVA

Mobilní rozhlas funguje například také v Háji u Duchcova a Oseku. Nedávno ho zavedla i krupská radnice. Dobré zkušenosti s ním mají v Duchcově. Ve městě Casanovy je do něj přihlášeno přes tisíc lidí.

„Odstávky energií, havárie a krizová ohrožení dostávají lidé v SMS, protože mobilní telefon mají většinou po ruce, a tím pádem se mohou podle informací hned zařídit. Plánované odstávky energií jim chodí e-mailem,“ přiblížil starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Svým mobilním rozhlasem Duchcov nedávno zabodoval v prvním ročníku soutěže Chytrá radnice, a to v kategorii e-Úřad za projekt Smart komunikace s občany.

„Veškeré informace o postupu rozesílání včetně historie všech rozesílaných zpráv lidé najdou na internetových stránkách města,“ poznamenala tajemnice duchcovské radnice Renata Kounovská.

Registrace do systému tam stále probíhá. Zájemci se do něj mohou přihlásit vyplněním registračního ústřižku na letácích nebo on-line registrací na webu města. Přihlašovací lístky jsou k dispozici v městských zařízeních, jako jsou školky, školy, kulturní dům. Získané osobní údaje město dál nešíří.