„Probudil mě podivný zvuk. Bylo to jako hřmění. Od půl třetí do přibližně půl čtvrté ráno se jáma prohlubovala. Spolu se sousedem jsme přivolali hasiče a policii. Obávali jsme se, že se propadnou i domy," svěřila se agentuře JV PRESS majitelka zahrady Anna Strejcová. Vedle hasičů, strážníků a pracovníků Báňského úřadu na místo propadu přijel také starosta Horního Jiřetína Branko Glavica.

Ten řekl, že jámu o hloubce pět metrů a o průměru asi šesti metrů budou dělníci muset zasypat. „Předpokládá se, že na zasypání jámy bude potřeba přibližně 140 metrů krychlových kamene. Prozatím jsme okolí jámy z bezpečnostních důvodů nechali obehnat páskou," řekl starosta Horního Jiřetína Glavica s tím, že zemina i kvůli dešti se stále sesouvá a propadá se.

Zem se podle starosty Branka Glavici propadla do jedné z chodeb dolu Glück Auf (Zdař Bůh). Důl byl založen v roce 1871. „Ta chodba se jmenovala Saxonia. Zřejmě to pochází z první republiky," řekl. Událost ho překvapila. Podobné lokální propady se děly v minulosti častěji v okolí Ostravy, na severozápadě Čech ale dochází spíš jen k menším poklesům. „Nevím o ničem podobném. Je to první případ minimálně za těch deset let, co jsem ve funkci," dodal Glavica.

Šéf litvínovských strážníků Zdeněk Urban řekl, že hlídka strážníků na místo vyjela po ohlášení události s tím, že majitelé zahrady se obávají, aby se v místě nepropadly domy.

Díra v poli u Polerad na Mostecku.Podobný případ se stal na jaře před dvěma lety v poli u Polerad rovněž na Mostecku. Zničeho nic se tam tehdy objevila obrovská díra. Měla pravidelný kruhový tvar a klidně by se do ní vešel traktor. Jámu viditelně nikdo nevykopal. Pravděpodobně se tam půda zřítila do starého důlního díla. To ale nebylo zaznamenané v žádných mapách, zjistil tehdy Mostecký deník.

Zhruba před 10 lety se také propadl kus země na zahradě v Želenicích. Byla tam díra asi 3x3 metry a čtyři metry hluboká. Zem se propadla do podzemní chodby, která měla vést z tamního kostela do fary. „Dědovi se tam propadla vana, kterou měl na dešťovou vodu a jedna malá jabloň. Naštěstí to nebylo u domu," připomněla včera starší případ vnučka bývalého obyvatele Želenic.