Pravidelně jsou během roku pořádány besedy, jejichž témata jsou volena ve spolupráci s mateřskou školou a základní školou. „Tradicí jsou i autorské besedy se známými spisovateli, případně i výpravy s literárním a výtvarným zaměřením po okolí a regionu. Letos měl například proběhnout v kostomlatské knihovně již sedmnáctý ročník celostátní akce Noc s Andersenem, což je vždy příležitost k seznámení se s tvorbou českých i světových autorů prostřednictvím čtení, filmů a také i zpracování ve formě písniček,“ uvedl knihovník Miroslav Bláha.

Společně s manželkou Hanou se vždy snažili vytvořit čtenářům a zejména těm dětským příjemné prostředí. Předešlá umístění knihovny to umožňovala jen v omezeném rozsahu. Rekonstrukcí bývalého hospodářského objektu na novém náměstí na Komunitní centrum, získala i knihovna důstojné prostory pro všechny věkové kategorie. Podařil se i záměr klidové zóny pro dětské čtenáře včetně těch nejmenších návštěvníků.

Jan Plzák
Uvázl v Čechách, chce domů. Návštěva se Čechoangličanovi prodlužuje

„Oblíbené jsou sedací schody, kde si děti mohou číst a bavit se ve svých "pelíšcích". Vyžití pro děti nabízí i sousedící klubovna vybavená herními prvky a velkou interaktivní tabulí,“ poznamenal pracovník z kostomlatské lidové knihovny.

Dispoziční knižní fond pro děti a mládež podle něj čítá 2655 titulů beletrie, 1296 naučných knih. „Z toho pak 149 komiksů, 246 knih prvního čtení a pro ty nejmenší pak velké množství leporel. K dispozici je i rozsáhlá sada společenských her. Malým návštěvníkům slouží i spousta plyšáků a hraček, většinou darovaných čtenáři,“ přidal ještě Bláha.

Co se týče oblíbených žánrů, tak u těch menších vedou pohádky obecně a obrázková leporela. Školáci pak vyhledávají Deník malého poseroutky, příběhy Harryho Pottera, Minecraft a také komiksy, děvčata si oblíbila Víly Nevíly a naučné tituly o zvířatech a chovatelství. „Nesmíme zapomenout ani na žádané tituly Lenky Lanczové. Specifické požadavky mají i děvčata z blízkého výchovného ústavu, která knihovnu rovněž navštěvují,“ uzavřel.

Ilustrační foto.
Přiostřuje. Nemáte roušku a ještě nadáváte na strážníky? Tak zaplaťte