Po celkové rekonstrukci historické budovy, která v dřívější době byla církevním majetkem pro sídlo vedení farnosti, vzniklo zcela ojedinělé sbírkové muzeum. Podařilo se sem soustředit vzácné a výjimečné exponáty, dokumentující vývoj hasičské techniky, výstroje a výzbroje dobrovolných hasičů za posledních sto let.

„Toto muzeum je svojí komplexností a rozsahem největší v České republice a poutavou formou ilustruje dějiny hasičstva," říká Milan Křivohlavý, který mediálně zastupuje město Krupka.

Vedení města předá do užívání dílo, které nesporně přispěje k dalšímu zájmu veřejnosti o tento užitečný a prospěšný obor občanských aktivit.

Tato chráněná památka barokní fary, která je situovaná uprostřed historicky nejstarší části města Krupky, několik desetiletí chátrala.

Obrat nastal až po získání tohoto objektu do majetku města, který mu byl převedený darovací smlouvou od katolické církve. Podařilo se vyřešit jak záchranu vzácné budovy, tak hlavně dát jí do budoucnosti novou hodnotu ve využití a užitku.

„Na ploše přes 400 m2 výstavních ploch se vytvořily vhodné prostory pro umístění unikátních a vzácných exemplářů bohatého mobiliáře historické hasičské techniky. Ten po desetiletí vznikal díky péči místních dobrovolných hasičů. Své místo zde bude mít i expozice miniaturních modelů nejrůznější hasičských vozidel a techniky, která u nás nemá obdoby," láká ještě před otevřením Milan Křivohlavý.

Rekonstrukce probíhala více jak rok. Na realizaci se finančně v rozhodující míře podílel Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad dotací ve výši přes 11,5 milionu Kč, podíl města byl přes 2,6 milionu korun.

Jak se to podařilo, uvidíme už tento pátek, při slavnostním otevření. Redakce bude u toho. (re)