„Podle výsledků toxikologických rozborů nebylo v žádné ze zajištěných lahví zjištěno nadlimitní množství metylalkoholu.

U jedné z lahví byl mírně překročen hygienický limit, toto množství metanolu však nemohlo nijak ohrozit zdraví osob," informovala Poláčková s tím, že toxikologický rozbor byl proveden u více než deseti lahví. Podle lékařských laboratorních vyšetření se však dívka prokazatelně otrávila metanolem.

Vyšetřování případu pokračuje. „V současné době stále není znám původ otravy, policisté se dále zaměřují zejména na zjištění možného zdroje otravy a prověřují všechny možné okolnosti," dodala Poláčková. Policie případ vyšetřuje pro podezření z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty.

Dívka pochází z Chomutovska, nebezpečný alkohol ale vypila na Děčínsku. Nemocnice se k jejímu zdravotnímu stavu na žádost rodičů nevyjadřuje. Ještě v úterý byl ale její stav velmi vážný.

Nejvíce otrav i úmrtí na otravu metanolem je v moravských krajích.

Metanolová kauza vypukla loni v září, do konce loňského roku na otravu metanolem zemřelo 39 lidí. V Moravskoslezském kraji už policisté v souvislosti s kauzou metanol obvinili 39 lidí, z toho šest žen. Třem ze stíhaných hrozí výjimečné tresty za úmyslné obecné ohrožení. Dalších šest je obviněno z obecného ohrožení z nedbalosti. Další lidé, celkem jich je sedm desítek, jsou kvůli otravám závadným alkoholem stíháni v dalších regionech. (čtk)