„Podívat se na dinosaury, jezdíme s dětmi již třetím rokem. V rámci předškolní výchovy je totiž zajímavá a poutavá 3D projekce o vzniku uhlí a následné výrobě elektřiny vhodnou formou, jak takové malé caparty s tím vším seznámit. Berou to jako pohádku a zároveň jim i něco uvízne v hlavě, zvláště těm, kteří film vidí s odstupem času několikrát za sebou," říká Věra Ťupáková, ředitelka Mateřské školy v Ledvicích. Že zrovna jeden z jejích svěřenců se stane patnáctitisícím návštěvníkem, pochopitelně netušila. „Je to pro nás veliké překvapení."

Vzhledem k tomu, že do infocentra se zvědavé děti nahrnuly jak velká voda, bylo těžké určit, kdo z nich překročil pomyslný práh první. „Proto jsme se rozhodli, že tím, kdo od nás dostane tašku plnou drobných reklamních předmětů, bude ten, kdo vyjde z kinosálu jako první. To už jsme si ohlídali, a tak se tím šťastlivcem stal Radim Paul," uvedla Jana Muraňská, recepční informačního centra. Jak dodala, ani ostatní děti nepřišly zkrátka. „Aby jim to nebylo líto, každý dostal omalovánky, vystřihovánky a reflexní pásek na ruku. Paní ředitelka pak pro všechny ještě nějaké sladkosti a také míč od Nadace ČEZ." Obzvláště z něj měla Věra Ťupáková radost: „Zrovna dnes jsem přemýšlela, že musím zakoupit nový míč na vybíjenou a další hry. Za všechno moc děkujeme."

„Děkujeme, je to tu hezký, zase přijdeme," překřikovaly se i děti. A co na vše malý oslavenec? Vzhledem k tomu, že Radimkovi jsou necelé tři roky, ještě toho příliš nenamluvil. Jeho „děkuju" ovšem zaznělo.

Informační centrum Ledvice je zaměřeno na klasickou uhelnou energetiku, čímž je vůbec první svého druhu v České republice. Tematicky tak doplňuje ostatní informační centra Skupiny ČEZ zaměřené na jadernou energetiku a obnovitelné zdroje. Umístěno je v prostorách nové administrativní budovy Elektrárny Ledvice a jeho moderní architektonické a výtvarné řešení je umocněno akčním a interaktivním stylem expozice. Ta nabízí zážitkovou formu prezentací s využitím vysoce vyspělé audiovizuální technologie. Pro mnohé návštěvníky je tudíž nepopsatelným zážitkem zhlédnutí 3D filmu, v němž se odvíjí děj od pravěku až po závěrečné rozsvícení oken domácností velikého města. „Neméně zdařilou je i virtuální „návštěva" všech elektrárenských provozů s prohlídkou technologických zařízení," poznamenává Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy. Bez povšimnutí není ani on-line měření fotosyntézy živého stromu. Otevřeno pro veřejnost je od pondělí do pátku, a to od 7 do 15 hodin. K návštěvě info centra se lze prostřednictvím e-mailu infocentrum.ele@cez.cz nebo na telefonním čísle 411 10 2313.

Informační centrum Ledvice Skupiny ČEZ je v provozu od listopadu 2009, přičemž bylo vybudováno v rámci probíhající komplexní obnovy uhelných elektráren a výstavby nového zdroje v Ledvicích. Modernizace elektráren přinese další zlepšení v oblasti životního prostředí na severu Čech.(re)