Měl docela napilno a přesto si našel chvilku na interview nejen o nadcházejícím dřevorubeckém klání Stihl Timbersports Czech series v Ústí nad Labem, nebo očekávaném souboji s německým favoritem Dirkem Braunem.

Největším lákadlem dřevorubecké show 24. září v Ústí nad Labem je určitě váš nadcházející souboj s Dirkem Brownem. Jak to vidíte, porazíte ho?
Vítězství samozřejmě potěší každého. bude to přátelské exhibiční utkání, které organizuji a připravuji. Dirk bude mít jistě lehčí situaci, to se určitě na výkonnosti ukáže. Ale naše síly jsou vcelku vyrovnané a diváci chtějí vidět ten nejlepší výkon.

Dirk Brown jednoznačně patří k favoritům timbersportu. Nemáte proto trochu obavy z porážky a co vás při závodech motivuje?
Vůbec ne, nemám problém soupeřit s lepšími závodníky. Naopak, radši vyhledávám těžší závod, než je moje předpokládaná výkonnost. To mne pak žene vpřed, k překonání sebe sama. Pomáhá mi to k lepším výkonům. Kde není silný soupeř, není taková motivace.

Mluvíme-li o motivaci a výzvách, které jsou pro vás ty největší?
V současnosti rodina a děti (smích), tam se teď orientuji nejvíc. Pokud sport, tak mě to prostě baví a chci to dělat, dokud mi to zdraví dovolí a dokud mi bude dělat radost.

Když hovoříte o výkonnosti a dosažených výkonech, jak byste obecně zhodnotil timbersport v České republice, má budoucnost?
Mě těší, že Češi patří k evropské špičce dřevorubeckých sportů. Závodníci vystoupali docela vysoko, ačkoli nejsme profesionálové. Na druhou stranu, vyžaduje to velkou fyzickou výkonnost, speciální a poměrně drahé vybavení. Výrobou se zaobírá jen úzký kroužek firem. Důležité ale je, že nás to baví a na závody chodí tisíce diváků. Takže ano, myslím si, že tento sport má velkou budoucnost.

Naznačil jste, že v České republice zatím nikdo dřevorubecké sporty nedělá profesionálně, dá se tím uživit, jako v jiném sportu?
To nemyslím. Spíš bych řekl, že je to záležitost prestiže a uznání. Ceny za výhru nejsou nijak vysoké. Když, tak při organizování exhibic, zlepšování pracovních podmínek, tréning. Tam už finance nějaké jsou. Další věc jsou vysoké náklady na účast a vybavení, mohou vyšplhat až na tři čtvrtě milionu korun.

Co děláte v civilu, koresponduje vaše profese nějak s dřevorubectvím?
Určitě, třeba extrémní kácení stromů, výškové práce, tvořím sochy ze dřeva, jsem trenér, podílím se na organizování závodů a další.

Odbočme na chvilku ke kořenům, kde má tahle soutěž počátek?
Těžko říci, zda v Austrálii a Novém Zélandu, nebo v Americe. Počátky má každopádně během osidlování těchto světadílů, kdy byla vysoce ceněna šikovnost při práci s pilou a sekerou v lese. Lidé si to chtěli nějak zpestřit a tak soutěžili v dřevorubeckých a tesařských řemeslech. Sport jako takový vznikl zhruba před třemi desítkami let z iniciativy nadšenců a společnosti STIHL, která převzala nad dřevorubeckou soutěží záštitu. Dnes je jedno, jestli ji dělá Čech, Američan, nebo Vietnamec, pravidla mají stejná, ačkoliv Asie ještě svou ligu nemá. Ovšem Kanada, USA, Austrálie, Zéland, tam je to velmi populární. Také v Japonsku má velkou popularitu.

Je to sice vysloveně mužský sport, ale najdeme tu také něžné pohlaví, myslím zdatné závodnice?
V současnosti trénují na závody i ženy. Ve světě chystají i několik závodů přímo pro ně, ve vhodně vybraných disciplínách.

Timbersport má šest disciplín, která je tak nejtěžší?
Asi nejnáročnější podle mého názoru sekání ve výšce na vysutém prkně, kde rozhodčí hodnotí rychlost provedení.

Mimochodem, jak jste se k timbersportům vůbec dostal, co vám dalo prvotní impuls?
Zabývám se tím už šestnáct let. Ačkoliv to bude znít paradoxně, prvotní impuls mi dala satelitní televize. Při jejím sledování jsem totiž viděl přenos z dřevorubecké soutěže a chtěl jsem závod s motorovou pilou zkusit.

Když jste se k tomu dostal, z čeho jste byl nejvíc „paf", zažil jste takovou chvíli?
Když se nad tím zamýšlím, vysloveně „hotový" jsem asi z ničeho nebyl. Nic mě nepřekvapilo a pokud ano, tak snad jedině, že organizace a systém závodu šlapal bez problému jako na drátkách. Napomáhají tomu určitě jasně daná pravidla pro celý svět, jež připravili dokonalí profesionálové.

Plány do budoucna?
Bezprostřední budoucnost samozřejmě dřevorubecká utkání v Ústí nad Labem, kam chci všechny pozvat na zajímavou podívanou.

Program V. Festivalu dřeva a Dne sportu v Ústí nad LabemNejvětší dřevorubecká show severních Čech a Den sportu v sobotu 24. září v Letním kině od 12.30 do 18. hodin. Moderuje Kamil Bílský z Hitrádia FM. Pódium letního kina: 13.00 Kvalifikační závod Stihl Timbersports Czech series. Soutěží nejlepší závodníci z ČR za účasti vicemistra světa a účastníka Stihl Timbersports Champions Trophy Martina Komárka. Martin Komárek vs. Dirk Braun, souboj legend ČR vs. Německo. Zábavný program letní kino: 14.00 Sváťovo dividlo. Doprovodný program ve všech prostorách letního kina: Ukázky disciplín ústeckých sportovních klubů. DJ Martin Hrdinka. Pro děti naučná expozice Lesů ČR, KŘ Teplice Cesta do lesa. Lesní pedagogika Vojenských lesů a statků ČR Učíme se o lese. Dětské atrakce, soutěže. Lesní ateliér: tvořivá dílna pro děti. Zvěřinové hody. Jarmark řemesel: dřevěné hračky, košíkářství, dráteníci, keramika, suché vazby, dárkové a dekorační předměty, ukázky řemeslných dovedností. Prezentace zahradní a lesní techniky světových značek.