V Litoměřicích druhým dnem pokračují Hasičské slavnosti, jež jsou největším setkáním hasičů v Česku. Konají se každé tři roky. Účastní se jich kolem 200 sborů dobrovolných hasičů z celé republiky.

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v Ústeckém kraji Pavel Doubrava ČTK řekl, že podobné setkání je velmi důležité, protože veřejnosti prezentuje práci dobrovolných hasičů. V Česku jich je kolem 350.000 a působí téměř v každé obci. Dodal, že nejen hasí požáry nebo pomáhají při povodních, ale mají i společenskou roli. Spolupořádají společenské akce, věnují se místní mládeži. "Zájem o to stát se hasičem je mezi mladými stále velký," tvrdí.

Dobrovolní hasiči se také starají o většinu historické techniky. V Litoměřicích se v pátek a dnes představily historické automobily vyrobené mezi lety 1914 až 1951. Hasiči rovněž přivezli ruční stříkačky a několik strojů poháněných parou, které jsou dosud plně funkční.

Předseda pořádajícího Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic Jindřich Hejduk říká, že myšlenka slavností navazuje na tradici srazů hasičů z první republiky. Při psaní publikace o historické technice sdružení zjistilo, že v Česku je u dobrovolných sborů veliké množství unikátní techniky. Představuje se ale jen při akcích ve svém okolí. Litoměřický sraz je příležitostí předvést ji společně a zároveň si vyměnit zkušenosti s její údržbou.